Fırında Falafel Tarifi

Daha önceki tariflerimizde sizlere falafelin nasıl yapıldığını anlatmıştık. Ayrıca o tariflerimizde bu yiyeceğin ana pişirme yönteminin kızartma olduğunu da söylemiştik. Bugün ise diyette olanlara, kızartma yiyemeyenlere, karaciğeri hasta olanlara çok daha hafif, fırında pişirilebilen bir falafel tarifi hazırladık. Bu tarifimizde klasik tariften farklı olarak tahin de yok. O yüzden hem içerik bakımından hem de pişirme yöntemi bakımından oldukça hafif bir tarif olduğunu söyleyebiliriz. Fırında falafel tarifi hazırlarken dikkat edilmesi gereken, tüm malzemelerin mutfak robotunda karıştırılıyor olmasıdır. Her malzemenin iyice karışması için mutlaka mutfak robotu kullanmalısınız. Her şey hazırsa tarifi yapmaya başlayalım mı?

Fırında falafel nasıl yapılır?

  1. Nohutları bir gece önceden ıslatıp haşlayın. Sonra bu nohutları mutfak robotuna atın. Üzerine de karabiberden zerdeçala istediğiniz tüm baharatları ekleyin. Fesleğen gibi aşırı farklı tattaki baharatları eklemeyin.
  2. Üzerine zeytinyağı ve sarımsağı da koyun. Hepsini incecik olup karışana kadar çekin.
  3. Sonra robottan alın, üzerine yumurtasını galeta ununu ekleyin. İncecik kıyılmış maydanozları da ekledikten sonra hepsini birlikte yoğurun.
  4. Elinize yapışmayacak kıvama gelene kadar yoğurun. Gerekirse bir miktar beyaz un ekleyebilirsiniz.
  5. Hamurdan parçalar koparıp falafellerinizi yapın. Bir fırın tepsisine yanmaz yapışmaz kağıt açın. Sonra bu falafelleri dizin.
  6. Önceden ısıtılmış fırında 15-20 dakika kadar pişirin. Sonrasında ılık ılık servis yapın. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir