Fırında Hamsili Pilav Tarifi

Hamsili pilav tarifi normalde tencerede yapılan, hem hafif hem pratik bir yemek tarifidir. Biz bugün bu tarifi biraz daha havalı olsun diye fırında yaptık. Normal hamsili pilavın fırındakinden çok da bir farkı yok. Normal hamsili pilav yaparken hamsileri kızartmak gerekebiliyor tarifine göre, biz bu fırında hamsili pilav tarifimizde hamsileri kızartmadık. Tamamen fırında pişecek şekilde hazırladık. Öyle olunca da hem kalori bakımından hem de sağlıklı olması açısından daha güzel bir tarif ortaya çıktı. Bu tarifin iyi olması için hamsilerin en küçük olanlarından değil de bir miktar büyük olanlarından seçmek lazım. Kış ayları taze balık için en güzel mevsimlerden bir tanesidir. Hazır ne pişereceğimizi bilediğimiz soğuk günlerde hemen bir hamsi pilav, işlem tamam! Tarifin detayları yazının devamında.

Fırında hamsili pilav nasıl yapılır?

  1. Öncelikle tereyağını pilav tenceresine koyun, eridikten sonra ince ince kesilmiş kuru soğanı ilave edin. Normalde biz pilav tariflerimizde soğan kullanmayız, hamsili pilavda kullanıyoruz.
  2. Soğanlar kavrulduktan sonra salçayı ekleyin ve kavurun. Salça kokusu gidene kadar kavurmaya devam edin. Sonrasında içine yıkanmış pirinçleri atıp onu da kavurun.
  3. Pirinçler bir miktar kavrulduktan sonra tuzunu, kuş üzümünü ve suyunu ekleyip tencerenin kapağını kapatın pişmeye bırakın.
  4. Pilav piştikten sonra tane tane olması için demlenmeli. Onu demlenmeye bırakın. Siz bu arada hamsileri hazırlayın.
  5. Hamsileri tek tek mısır ununa bulayın. Sonra orta boy yuvarlak bir borcam tepsiye dizin.aralarında boşluk kalmasın.
  6. Ilk sırayı dizdikten sonra pilavı üzerine koyun. Sonra bir sıra daha mısır ununa bulanmış hamsiler dizin.
  7. Tüm malzemeler bittikten sonra üzerine birazcık sıvıyağ gezdirin.
  8. Önceden 200 derecede ısıtılmış fırında yarım saat kadar pişirin.
  9. Sonrasında sıcak sıcak servis yapın. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir