fırında levrek tarifi

Fırında Levrek Tarifi

Balık pişirirken en önemli nokta hangi balığın nasıl pişirileceğinin bilinmesidir. Bazı balıkları yağlıdır bu balıkları tavada pişiremezsiniz çok daha fazla yağlı olur. Bazı balıklar da çok kurudur bunları ızgara yaparsanız tadı saman gibi olur yiyemezsiniz. Peki o zaman levrek nasıl pişirilir? Levrek çok yağlı ya da çok kuru bir balık olmadığı için dilerseniz mangalda ya da fırında ızgara yapabilir dilerseniz de tavada pişirebilirsiniz. Ancak unutulmamalıdır ki fırın yemekleri tava yemeklerine göre çok daha sağlıklıdır. O zaman fırın levrek hazırlanışına bakalım.

Hazırlanışı

  1. Kişi sayısına göre aldığınız levrekleri temizlettirin. Balık ve etleri pişirmeden önce yıkamak sağlıklı değil ancak balıkları yıkayabilirsiniz.
  2. Eğer balık yanında fırında başka sebzeler de pişirmek isterseniz onları önceden biraz haşlamanız gerekir. Çünkü sebzeler bir çok balığa göre daha geç pişer siz sebzeler pişsin diye beklerken balık kuruyup gidebilir. Biz bu tarifimizde kolayca pişen mantar ile ince dilimlenmiş patates kullanacağız. Bunları önceden pişirmenize gerek yok. 
  3. Yıkanmış balıkları zeminine yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine yerleştirin. Defne yapraklarını karınları yarılmış levreklerin içine birer ikişer koyun. Defne yaprağını taze ya da kuru olarak kullanabilirsiniz. Bu baharat balığın kötü kokusunu alıp balığa daha taze bir koku verecektir.
  4. Balıkları hazırlarken diğer yandan patatesleri ince ince dilimler halinde doğrayın. Doğradığınız patatesleri zeytinyağı tuz ve karabiber ile harmanlayın. Fırınlanmış baharatlı patates balığın yanındaki en lezzetli şey olabilir. Dilerseniz bu baharatlara sevdiğiniz diğer baharatları da ekleyebilirsiniz. Fesleğen mesela çok yakışabilir.
  5. Soğanları ve sarımsakları dilimleyin. Soğan pişerken hafif su vererek balığın kurumasını da engelleyecektir.Dilimlediğiniz soğan ve sarımsakları tepsideki balıkların içine ve üzerlerine koyun.
  6. Baharatlar  ile harmanladığınız patatesleri de balıkların etrafına güzelce yerleştirin. Mantarları da ortadan ikiye kesip balıkların etrafına yerleştirebilirsiniz.
  7. Balıkların en üstüne dilimlenmiş limon parçaları koyarak hazır hale getirin.
  8. Balıkları isterseniz folyo ile kapatarak daha yumuşak bir biçimde pişirebilirsiniz. İsterseniz de 200 derecede önceden ısıtılmış fırında yaklaşık 30 dakikada pişirebilirsiniz. Üzerleri kızardığında kontrol edip gerekirse tek taraflı pişirmeye devam edebilirsiniz. Mis gibi levrekler hazır! Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir