Fırında Sütlaç Tarifi

Pirincin şekerle birlikte olduğu en güzel hali nedir diye sorsalar tabiki sütlaç deriz. Peki sütlacın en güzel hali nedir diye sorsalar buna da direk fırında sütlaç deriz. Fırın sütlaç veya fırında sütlaç olarak adlandırılan bu muhteşem lezzeti evlerimizde kolaylıkla yapabiliriz. Diğer normal sütlaç tarifine benzeyen ancak pişirmesi farklı olan tarifte bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Fırında herhangi bir şey pişirmek kolaydır ancak böyle nazik ve narin bir tatlıyı normal kek gibi pişirmek imkansızdır. Harika bir fırında sütlaç tatlısı tarifi yapmanın püf noktası, sütlaçları fırına vermeden önce pirinçlerini haşlamaktır. Böylece pirinçleri iyice pişmiş harika bir lezzet ortaya çıkar. Ayrıca pişerken fırın tepsisine su koymak ve suyun kesinlikle sütlaçların içine girmesini engellemek gibi noktalara da dikkat etmek gerekir. Diğer tüm detaylar ile birlikte bakalım daha neler varmış.

Fırında sütlaç nasıl yapılır?

  1. Öncelike pirinçleri bir kapta haşlayın.
  2. Onlar haşlanırken siz diğer yandan bir tencereye  sütü koyun içine şekeri ekleyip çırpmaya başlayın. Şeker eriyince ocağa alın.
  3. Bir iki dakika sütlü karışım kaynadıktan sonra içine vanilyasını ekleyin. Sonra pirinçleri ekleyip kaynatmaya devam edin.
  4. Bir kaç dakika sonra içine bir yumurta sarısı ile nişastasını ekleyin. Sonrasında iyice karıştırın. Nişasta topak topak olmasın. Yumurtanın kesilmemesi için önceden çırpılmış ve su ile seyreltilmiş olarak ekleyebilrsiniz.
  5. Sütlaç kıvam almaya başlayınca fırında kullanılabilecek toprak minik güveç kaplarına alın.
  6. Bu kapları derin bir fırın tepsisine dizin. Kapların arasına iki parmak kadar su koyun.
  7. 200 derecede önceden ısıtılmış fırında 10-15 dakika kadar fırınlayın.
  8. Piştikten sonra soğutun, üzerine tarçın serpip servis yapın. Afiyet olsun.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir