Fıstık Ezmesi Tarifi

Fıstık ezmesi, evlerimizde neredeyse hep bulunan çocuklarımızın ekmek üzerine sürüp sürüp yediği en pratik sandviç malzemelerinden bir tanesidir. Son zamanlarda hazır ürünlerde kullanılan kanola yağı ve palm yağı konusundaki endişeli açıklamalardan sonra ortalama bir fıstık ezmesi almak tehlikeli hale geldi. Özellikle de çocuklar açısından bu konuya ayrı bir özen göstermek lazım. Bu yüzden biz de sizler için ev yapımı fıstık ezmesi tarifi hazırlamaya karar verdik. Şekerini tadını kendinize göre ayarlayabileceğiniz, isterseniz kavrulmuş fıstıkla isterseniz de kavrulmamış fıstıkla hazırlayabileceğiniz bu tarif ile çocuklarınıza daha sağlıklı atıştırmalıklar hazırlayabilirsiniz. Bu işin püf noktası ise, fıstıkların kabuklarını tamamen soymaktır. Yoksa fıstık kabukları ezmenizi biraz acı yapar. Buna dikkat ettikten sonra gerisi kolay. Şimdi gelelim yapım aşamalarına.

Fıstık ezmesi nasıl yapılır?

  1. Fıstıkların kabuklarını tek tek soyun. Hepsini soyduktan sonra keskin bıçaklı bir mutfak robotuna atın.
  2. Robotta fıstıkları çekin. Iyice toz haline getirin. Sonrasında bu fıstıklara bal ve pekmezi ekleyin. Sonra hepsini çok iyi bir şekilde karıştırın.
  3. Fıstıkların bol bol yağı çıkacağı için ekstra yağ eklemeye gerek yok. Zaten sürülebilir bir hale gelecek.
  4. Bir çimdik de tuz attıktan sonra karışımı cam bir kavanoza koyun. Kullanacağınız zaman dahil hep oda sıcaklığında saklayın. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir