Gerçek Tiramisu Tarifi

Tiramisu, ülkemizde çok sevilen ve tercih edilen italyan tatlısıdır. Bu güzel tatlıyı biz hazır keklerle ya da kedi dili bisküviler ile yapmayı tercih ederiz. Çünkü orijinal tarifindeki özel bisküvileri ve özel peynirini bulmak hem biraz daha zor hem biraz daha pahalıdır. Diğer tariflerimizde bu iki tarzda da tiramisuyu vermiştik. Şimdi sıra geldi gerçek tiramisu tarifi hazırlamaya. Bu tarif için yukarıda belirtmiş olduğumuz özel malzemeleri hazırladıktan sonra gerisi basit tiramisu yapımı kadar kolay. Bu tarifi leziz bir şekilde hazırlamak istiyorsanız malzemeleri belirtilenden az ya da fazla kullanmamaya dikkat edin. Ayrıca krema hazırlıklarında kullanılan yöntemleri de aynen tarifte belirttiğimiz gibi yapmaya özen gösterin. Öyleyse bakalım gerçek tiramisu yapımı nasılmış.

Gerçek tiramisu nasıl yapılır?

  1. Çelik bir kabın içerisine yumurtayı ve şekeri koyup çırpın. Bu karışımı iyice çırptıktan sonra içi sıcak su dolu bir kabın içerisine alın ve ben mari usulü altı yedi dakika kadar pişirin.
  2. Hazır kremayı ayrı bir kapta çırpıp hazırlayın.
  3. Kremanın üzerine mascarpon peynirini ekleyip tekrar çırpın. Içerisinde hiç topak kalmamasına dikkat edin. Peynirin etkisi ile bu krema sünen bir kıvam elde edecektir.
  4. Hazır kremalı karışımıza ben mari usulü bir kapta pişirmiş olduğunuz kremayı ekleyip hepsini iyice çırpın. Sonrasında bu kremayı dolaba koyun ve yarım saat bekletin.
  5. Bisküvilerin yarısını yuvarlak bir tepsiye dizin. Yuvarlak tepsiniz yoksa düz de olabilir. Ancak yuvarlak borcamlar bu tarif için uygun.
  6. Bisküvileri ılık filtre kahve ile ıslatın. Kahvenin tamamını uygulamayın.
  7. Islanmış bisküvilerin üzerine kremanın yarısını dökün ve bir bıçak ile düzeltin.
  8. Kalan bisküvileri de bu kremanın üzerine koyun. Kalan kahve ile ıslatın.
  9. En son kalan kremayı da tamamen bu pastanın üzerine koyup bitirin. Sonrasında bir gün kadar buzdolabında bekletin.
  10. Servis yapmadan önce bir süzgeç yardımı ile tüm tatlının üzerine kakao serpin. Tüm yüzeyi kaplayacak şekilde kapatın. Ardından dilimleyerek servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir