Gül böreği Tarifi

Börek tarifleri çok eski zamanlardan beri hayatımızda olan, bayıla bayıla yediğimiz harika hamur işi tarifleridir. Hazır yufkalar ortaya çıkana kadar annelerimizin emek emek hamur yoğurup, onları tek tek açtığı börekleri unutmak ne mümkün. Hayatımızda değişen her şeyle birlikte hamurlar da değişti. Hazır yufkalar ile börek yapmak çok daha kolay,hızlı ve pratik bir hale geldi. O yüzden de hemen hemen bütün tariflerimizde bu hazır yufkaları kullanmaya başladık. Bugünkü gül böreği tarifimizde biz de hazır yufka kullandık. Eğer siz iyi hamur yoğururum diyorsanız kendi hamurunuzu yoğurup börek hamurunuzu açabilirsiniz. Ancak siz de zaman kaybetmek istemezseniz yufka kullanabiliriz. Harika bir yufka böreği yapmanın püf noktası ise içini güzelce kavurup, katmanlar arasına maden sodalı özel karışımdan sürmek. Şimdi detaylarını göreceğiz.

Gül böreği nasıl yapılır?

  1. Tereyağını bir tavaya atın, eritin.
  2. Soğanı soyup rendenin ince tarafı ile rendeleyin veya minik minik doğrayın.
  3. Tereyağının üzerine soğanları atın ve kavurun. Üzerine de kıymayı ekleyin. Kıyma önce suyunu bırakacak sonra çekecektir. Rengi beyaz gibi olana adar güzelce kavurun. Ocaktan almadan önce tuzunu ve baharatlarını eklemeyi unutmayın. Kuş üzümünü de en son ekleyin.
  4. Bir şişe maden sodasının yarısı ile yumurtanın beyazını karıştırıp sos yapın.
  5. Yufkayı ikiye bölün, içine kıymalı malzemeyi uzunlamasına koyup kenarlarına karışımdan sürün. Sonra bu yuvarladığınız yufkayı gül gibi içine doğru kıvırın.
  6. Yufkanın kalanlarını da aynı şekilde yapın. Hepsinin arasına ve içine bir miktar sodalı karışımdan dökmeyi unutmayın.
  7. Tepsiye dizdikten sonra üzerlerine yumurtanın sarısını sürüp susam ekin.
  8. Önceden ısıtılmış fırında üzerleri kızarana kadar pişirin. Sonra da sıcak sıcak servis yapın. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir