Güllaç Tarifi

Ramazan ayında sofraların baş tacı güllaç, herkesin dört gözle gelmesini beklediği zamanları hatırlatır. Hazır ramazan da gelmişken biz de hiç vakit kaybetmeden en güzel güllaç tarifi ile karşınızdayız. Osmanlı mutfağının en önemli tatlılarından olan güllaç, süt ile yapıldığı için ramazan ayı için hafif ve sağlıklı bir tatlı tarifidir. Tabiki tüm tatlılarda olduğu gibi güllaç yapımında da bir kaç püf noktası vardır. Yaprakları ıslatmak için hazırladığınız sütlü şerbeti yaparken, şekeri şerbeti ocaktan aldıktan sonra ekleyip karıştırarak eritin. Böylece güllacın şerbeti de bembeyaz kalır. Eğer çok sulu yani şerbetli isterseniz şerbeti için sütünü biraz artırabilir ya da daha kuru isterseniz şerbetindeki süt miktarını azaltabilirsiniz. Bu önemli bilgilerin ardından gelelim güllacın hazırlanışına.

Güllaç nasıl yapılır?

  1. Çelik bir tencereye sütü koyun. Kaynatmaya başlayın. Kaynamaya başladığı anda ocaktan indirin.
  2. Ocaktan indirdikten sonra sütün içerisine toz şekeri yavaş yavaş karıştırarak ekleyin. Şekerin bu şekilde iyice eriyip süte karışmasını sağlayın.
  3. Şeker tamamen eridikten sonra içerisine gül suyunu ekleyin ve karıştırın. Bu şerbet ılırken siz de güllaç yapraklarını hazırlayın.
  4. Ilk olarak güllaç yapraklarını kırın. Geniş bir tepsinin zeminine, tepsinin dibi görünmeyecek şekilde güllaç yapraklarını yayın.
  5. Üzerine sütlü şerbeti gezdirin. Şerbetin üzerine çekilmiş ceviz içini her yerine eşit olacak şekilde serpin. Ardından bir kat daha güllaç yaprakları yerleştirip tekrar sütlü şerbeti dökün.
  6. Tüm güllaç yaprakları bitene kadar bu işlemi tekrarlayın. Tamamlandığında tatlıyı alın buzdolabına kaldırın.
  7. En az bir saat buzdolabında bekleyen güllaç tarifi hazır. Üzerine ince çekilmiş antep fıstığı serperek servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir