Güveç Tarifi

Klasik güveç tarifinde istediğiniz tüm malzemeleri kullanabilirsiniz. Biz bu tarifimizde yaz mevsimi sebzelerine yer vermedik ancak siz dilerseniz üzerine patlıcan,kabak gibi sebzeler de ekleyebilirsiniz. Ayrıca harika bir güveç yapmanın sırrı ise gerçek güveç tenceresi veya güveç kabı kullanmaktan geçer. Bu toprak güveç kabında yemek pişirmek sanıldığı kadar zor olmasa da dikkat gerektirir. Özellikle güveç kabını yeni aldıysanız ve ilk kez kullanacaksanız öncelikle temizliğini yapmalı, içini yağlamalı, gerekli sıcaklıkta bekletip kurulayarak hazır hale getirmelisiniz. Ayrıca bu kabı alırken ve kullanırken içinin sırlı olmasına, sırının kalkmamış olmasına dikkat etmek gerekiyor. Odun ateşinin yanında sıcak fırında tıkır tıkır pişen etin tadı bir başka olur ancak eğer siz evde pişirmek isterseniz fırında ya da ocakta da pişirebilirsiniz. Ilk aşama hazırsa gelelim diğer aşamalara.

Güveç nasıl yapılır?

 1. En başta arpacık soğanları ve sarımsakları soyup yıkayın. Bunları doğramanıza gerek yok bütün olarak kullanabilirsiniz.
 2. Kuyruk yağını minik minik doğrayın. Bu şekilde çok daha hızlı eriyecektir.
 3. Havuçları soyun ve halka halka doğrayın.
 4. Patatesteri güzelce yıkayıp dışında çamuru tamamen çıkarın. Patatesleri soyabilirsiniz de. Büyüklerse onları bir kaç parçaya bölün.
 5. Güveç tenceresini ocağa alın ve altı kısık olacak şekilde ısıtmaya başlayın.
 6. Kap ısındıktan sonra içine zeytinyağı ve kuyruk yağını koyun. Biraz biraz karıştırarak eritin.
 7. Yağlar eridikten sonra içine kuşbaşı doğranmış kuzu etlerini ilave edin.
 8. Kuzu etlerini karıştıra karıştıra pişirmeye başlayın. Etler renk değiştirmeye başladığında üzerine salçaları ilave edebilirsiniz.
 9. Salçaları ekledikten sonra güzelce karıştırın. Etler salça ile iyice karıştığında üzerine soğanları ve sarımsakları bütün olarak koyabilirsiniz.
 10. Salça kokusu gidene kadar kavurduktan sonra üzerine patates ve havuçları ekleyin.
 11. Bu sebzeleri ekledikten sonra karıştırmadan üzerine direk suyu koymaya özen gösterin.
 12. Suyu ekledikten sonra kabın ağzını yanmaz kağıt ile iyice kapatıp üzerine kapak kapatın.
 13. Bu şekilde hava almadan pişirmeye başlayın.
 14. Kaynamaya başladıktan sonra kapağını hiç açıp hava aldırmadan güveç kabını direk 200 derecede ısıtılmış sıcak fırına alın.
 15. Fırına aldığınız güveci bir- bir buçuk saat kadar pişirin.
 16. Fırından çıkardığınız güveci birazcık hava aldırıp sonrasında servis yapabilirsiniz.
 17. Afiyet olsun.  

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir