Hafif Tatlı Tarifleri ; Chia Tohumlu Meyveli Puding

Hafif tatlı tarifleri özellikle yaz ayları için hazırlanabilecek en leziz, en güzel tatlılardır. Yaz aylarında aşırı ağır yemekler yiyemeyiz. Aynı şekilde tatlılar da şerbetli, ağır, hamur işi tatlıları yemek imkansızdır. Durum böyle olunca parfe gibi puding gibi soğuk, sütlü tatlılar en sağlıklı ve lezzetli tatlı krizi çözümleri oluyor. Chia tohumu, şu günlerde en çok tüketilen aynı zamanda en çok sevilen yiyeceklerden bir tanesi. Bu tohumu bu kadar popüler yapan şeylerin başında etkileri yani faydaları geliyor. Zayıflama trendinin hiç bir zaman son bulmadığı modern zamanlarda tok tutan kolay acıkmanızı engelleyen tüm yiyecekler hızla trend oluyor. Chia tohumu da bu yiyeceklerden bir tanesi. Bu yiyeceği yoğurda karıştırıp, badem sütüne karıştırıp, suya karıştırıp, yoğurda veya hindistan cevizi sütüne karıştırıp tüketebilirsiniz. Ancak bu pudingi yapmanın bir tane püf noktası var. Chia tohumu inanılmaz su çeken bir bakliyattır o yüzden süzme yoğurt veya suyu az ürünler ile karıştırmayın, karıştırırsanız da içine ekstra sulu bir şeyler ekleyin.

Chia tohumlu puding nasıl yapılır?

  1. Öncelikle mevsimine göre seçtiğiniz çilek ya da muz ya da kivi fark etmez, bunları ayıklayın. Sonra hepsini güzelce yıkayın.
  2. Yıkadığınız meyveleri uygun boyutlarda doğrayın.
  3. Doğradığınız meyveleri yoğurdun içine karıştırın.
  4. Üzerine çiya tohumunu ekleyip hepsini karıştırın.
  5. Tat vermesi için bal ya da vanilya özütü ekleyebilirsiniz. Sonra tüm malzemeleri karıştırdıktan sonra buzdolabına koyun.
  6. Bir kaç saat bekletttikten sonra soğuk soğuk servis yapabiilirsiniz.
  7. Afiyet olsun.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir