Halka Tatlısı Tarifi

Halka tatlısı pastanelerde satılan seveni bol kalorisi çok bol bir tatlıdır. Ev yapımı halka tatlısı da tarif doğru yapıldığında pastenelerde satılanlardan daha güzel olur. Halka tatlısı gibi tulumba gibi tatlılarda en önemli özellik tatlının çıtır çıtır olmasıdır. Bu tatlıların çıtır olması yumuşamaması için de şerbetin kıvamı ve sıcaklığı çok önemli. Tatlı hamuru şerbeti içine tam almazsa hamur çıtır olur. Şerbet soğuk ve biraz koyu kıvamlı olursa hamur şerbeti çok az çeker. Bunun için çıtır halka tatlısı için şerbeti bir gece önceden yapıp bekletmek hem şerbetin kıvamını artırır hem de soğumasını sağlar. Gelelim tarifin detaylarına.

Hazırlanışı

Şerbetin hazırlanışı:

  1. Ilk olarak şerbeti hazırlayabilirsiniz. Şekeri ve suyu bir tencereye koyup kaynatın. Iyice fokurdadıktan sonra altını kısın ve kaynatmaya devem edin. Yarım saat kadar kaynattıktan sonra limon suyunu ekleyip 5 dakika daha kaynatın. Daha önce de belirttiğimiz gibi bir gece önceden şerbeti hazırlarsanız daha iyi olur.

Hamurun hazırlanışı:

  1. Çırpma kabında yumurtayı iyice çırpın. Sonra yoğurdu, sütü, suyu ve irmiği ekleyin. Tüm malzemeleri karıştırdıktan sonra unu eleyerek ekleyin.
  2. Kabartma tozu ve limon suyunu da ekleyip tekrar karıştırın. Orta kıvamda bir hamur elde edeceksiniz.
  3. Krema torbasını orta kalınlıktaki başlıkla beraber hazırlayın. Orta kıvamdaki hamuru krema torbasına koyun. Eğer evinizde krema torbası yoksa buzdolabı poşetlerinin ucunu delerek de aynı krema torbası gibi kullanabilirsiniz ; ancak uç kısmı tırtıklı olmayacağı için klasik halka tatlısı şeklini veremeyebilirsiniz.
  4. Kızartma tavasına hamurları kızartmak için yağı koyun. Yağ kızmadan önce krema torbasından hamurları halka halka sıkın.
  5. Hamurlar yağ içinde kızarmaya başlayınca şekilleri daha net ortaya çıkar. Tüm hamurları arkalı önlü altın rengine gelene kadar kızartın. Yağ kızdıktan sonra diğer hamurları orta ateşte kızartmaya devam edebilirsiniz.
  6. Kızaran tatlıları daha sıcakken alıp direk soğuk şerbetin içine atabilirsiniz. Bu tarz tatlılar soğuk şerbete direk atıldıkları için dışı çıtır içi yumuşak olur. Halka tatlılarını soğuk şerbette bir kaç dakika beklettikten sonra alabilirsiniz.
  7. Şerbetli tatlıları servis tabağına alıp direk servis yapabilirsiniz. Eğer bir kaç gün bekleyecekse artan şerbeti de tatlıların üzerine dökebilirsiniz.
  8. Leziz ev yapımı halka tatlılarınız hazır! İsterseniz ezilmiş antep fıstığı ile süsleyebilirsiniz. Afiyet olsun.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir