Haşhaşlı Kurabiye Tarifi

Anadolunun en kurak yerlerinde yetişen haşhaş, tarladan toplandıktan sonra önce kurutulur. Sonra kırılma zamanı gelir. Uzun bir çiçek gibi düşünün bu çiçeğinin sapının ucunda yuvarlak toplar vardır, salladığınızda tıkır tıkır sesler gelir. Zamanı geldiğinde kırılan bu topların içerisinden haşhaş tohumları çıkar. Bu tohumlar bazen değirmenden geçirilir toz haline gelir, bazen ezilir, bazen ezilip yağı çıkarılır kalanı küspe olur hayvanlara verilir. Biz bu yağlı ezme kısmından ya da hiç işlem görmemiş tohum kısmından çeşitli yemekler yaparız. Aslında bu bitki tek başına çok tadı olan bir bitki olmadığı için çoğunlukla şekerli hamur işi kek gibi pasta gibi kurabiye gibi tatlarda kullanılır. Bugünkü tarifimizde de haşhaşlı kurabiye tarifi yaparak hem tohumunu hem de ezmesini kullanabileceğiniz değişik bir tadı sizlerle buluşturuyoruz. Tüm ailenin seve seve yiyeceği bir tarifi hazırlamak için neler yapmak gerekir bakalım

Haşhaşlı kurabiye tarifi nasıl yapılır?

  1. Bir kaba yumurtaları alın. Üzerine sıvıyağı ekleyin ardından da oda sıcaklığında yumuşatılmış tereyağını alın.
  2. Bu malzemeleri güzelce karıştırın. Sonrasında tüm bu malzemelerin üzerine pudra şekerini ekleyin. Ardından da un, nişasta ve kabartma tozunu ekleyip tüm malzemeleri güzelce karıştırın. Ele yapışmayan kulak memesi kıvamında yumuşacık bir hamur elde edene kadar yoğurmaya devam edin. Kabartma tozunu da koymayı unutmayın.
  3. Hamuru hazırladıktan sonra yarım saat kadar dinlendirin.
  4. Hamur dinlendikten sonra bir fırın tepsisine yanmaz kağıt serin.
  5. Hamurdan avuç içi büyüklüğünde bezeler alın ve bunları yuvarlak yapın. Hafif üzerinden bastırın. Sonrasında bir tabağa yumurtanın akını koyun.hazırladığınız bu kurabiyeleri yumurta akına bulayın sonra haşhaşa batırıp tepsiye yerleştirin.
  6. Tüm hamuru tepsiye yerleştirdikten sonra önceden 180 derecede ısıtılmış fırında kurabiyeleri 20 dakika kadar pişirin. Sonrasında ılık ılık servis yapın. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir