Havuçlu Kolay Kek Tarifi

Türk sinema tarihinin en hüzünlü filmlerinden olan ıssız adamla hayatımızda özel bir yere sahip olan havuçlu tarçınlı kekin biz havuçlu kolay versiyonunu hazırladık. Hiç kek yapmamış olanların bile kolaylıkla yapabileceği, habersiz misafirlerinize ziyafet hazırlamak isterseniz havuçlu kolay kek tarifi hemen yardımınıza koşacaktır. Havuçlu kek tarifinin püf noktası ise keke katacağınız rendelenmiş havuçların una bulanmasıdır. Eğer bu havuçları kek karışımına eklemeden önce una bulamazsanız havuçlar kek kalıbının dibine çöker ve kekin üzerinde kalır. Bu şekilde de yanar ve hiç lezzetli olmaz. Bu tarifin en önemli noktası budur. Şimdi gelelim yapılışına.

Havuçlu kolay kek nasıl yapılır?

  1. Şekeri ve yumurtayı bir çırpma kabında çırpın. Şekerin tamamen eriyip yumurtanın bembeyaz olmasına ve kabarmasına dikkat edin.
  2. Üzerine eritilmiş tereyağı ve sütü ekleyin. Sütün oda sıcaklığında olması kekin kabarması için önemlidir, buna dikkat edin.
  3. Havuçları yıkayın ve kabuklarını soyun. Ardından rendenin küçük kısmı ile rendeleyin. Bir kaseye alın.
  4. Rendelediğiniz havuçları bir kaç kaşık un ile karıştırın, tüm havuçların unlanmış olmasına özen gösterin.
  5. Un ile karıştırılmış havuçları kek karışımına ekleyin. Isterseniz burada birazcık limon kabuğu ya da birazcık portakal kabuğu ile kekinize aroma katabilirsiniz.
  6. Unu eleyerek kek karışımına ekleyin.
  7. Üzerine bir paket kabartma tozunu ekleyin. Kabarma tozunun üzerine de birazcık limon suyu sıkın ve tozu kabartın.
  8. Yağlanmış ve birazcık unlanmış kek kalıbını alın. Tüm kek karışımını kalıba döküp kabı sallayarak eşit olup olmadığını kontrol edin.
  9. 170 derecede önceden ısıtılmış fırına koyun. Üzeri kızarıp kabarana kadar ilk yirmi dakika açmadan pişirin. Sonrasında kürden ile kontrol ederek pişirin.
  10. Ilıdığında kalıptan çıkarın ve üzerine toz şeker serpin. Ilık ılık servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir