Havuçlu Top Tarifi

Havuçlu toplar olarak daha çok karşımıza çıkan bu tatlı, kısa zamanda büyük işler yapmak isteyenler için ideal. Içine bisküvi katarak daha pratik bir şekilde hazırlayabileceğiniz bu tarifi , bisküvi yerine havuçları birleştirici sos yaparak farklı şekilde de yapabilirsiniz. Içinde az şeker bulundurması ve sağlıklı bir sebze olan havuçtan yapılması sebebi ile kilosuna dikkat edenler için de idealdir. Kusursuz bir şekilde havuçlu top yapmanın bir kaç püf noktası vardır. Bunlardan ilki şekerini ayarlamak. Bu karışıma bisküvi de koyduğumuz için ekleyeceğimiz şeker miktarı değişebilmekte. Sade pötibör bisküvilerden kullanırsanız bizim tarifimizdeki miktar ideal olacaktır. Ancak diğer bisküvilerden kullanacaksanız miktar değişebilir. Bir diğer önemli nokta ise tereyağı. Topların tam olarak şekil verilebilir olması ve daha lezzetli olmasının sırrı tereyağındadır. O zaman, bunların dışında bakalım daha ne sırlar var?

Havuçlu top nasıl yapılır?

 1. Bir kilo havucun ilk önce kabuklarını ince ince soyun. Sonra hepsini tek tek yıkayın.
 2. Yıkadıktan sonra rendenin ince kısmı ile hepsini rendeleyin. Kalın kısmı ile rendelerseniz havuçlar çok büyük olur ve top yapamazsınız. Hamur haline gelmesi için minik rendeler halinde olması lazım.
 3. Rendelediğiniz havuçları geniş bir tavaya alın. Havuçları önce yağ koymadan kavuracağımız için çelik olursa tava dibine yapışabilir. O yüzden teflon ya da granit olan yanmaz yapışmaz tavalardan tercih edebilirsiniz.
 4. Havuçları tavaya koyduktan sonra üzerine de şekeri ekleyin. Şeker, havuçların suyunu bırakmasını sağlar. Sonra havuçları ve şekeri birlikte pişirin. Şeker tamamen eriyip havuçlar suyunu çekene kadar düzenli olarak karıştırın.
 5. Malzemeler pişerken siz ekleyeceğiniz bisküvileri hazırlayabilirsiniz. Bütün bisküvileri incecik yani un gibi olacak hale gelene kadar robotta çekin.
 6. Sonrasında tavada havuçlara ekleyin.
 7. Üzerine tereyağını, tarçını ve çekilmiş cevizleri de ekleyip karıştırın.
 8. Bisküvileri koyduktan sonra havuçları ocaktan alın.
 9. Tüm malzemeleri hamur haline gelecek şekilde karıştırıp yoğurun. Elinize az yapışan kıvamlı bir hamur haline gelene kadar yoğurun.
 10. Ayrı bir kaseye hindistan cevizi koyun.
 11. Hamurdan aldığınız ceviz büyüklüğündeki parçaları avucunuzda yuvarlayıp top haline getirin. Elinize yapışırsa elinizi ıslatın. Sonra o topları hindistan cevizine bulayın.
 12. Tepsiye dizdiğiniz topları buzdolabında dinlendirip servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir