Hazır Mantı Nasıl Yapılır?

Hazır mantı pişirmek, aslında makarna pişirmekten çok da farklı değildir. Dilediğiniz tarzda yapılmış olan hazır mantıyı alıyorsunuz sonra sıcak suda haşlayıp üzerine güzel bir sos yapıp servise hazır hale getirebiliyorsunuz. Tabi mantıların da bir kaç çeşidi var, bu çeşidine göre hem sosu değişebiliyor hem de yapım şekli. Bazı mantı çeşitleri paketlenmeden önce fırınlanmış oluyor. Bu tarz hazır mantılar diğerlerine göre daha çabuk pişebilir. Kimi gerçek kıyma ile yapılmış oluyor ve mantının içerisindeki kıymanın pişmesi zaman alıyor. Kimileri soya kıyması ile yapılmış oluyor o yüzden ekstra pişirmenize hiç gerek kalmıyor. Bu özelliklerine göre pişirme zamanı ve yöntemi değişiklik gösterse de temelde hazır mantıların hepsi aynı şekilde pişiriliyor. Üzerinde farklı bir şey yazmıyorsa paketin tüm mantıları aşırı kaynatmadan aldante makarna kıvamında pişirmek için 10-15 dakika kaynatmak yeterlidir. Mantımızı yapmaya başlayabiliriz.

Hazır mantı nasıl yapılır?

  1. Bir tencereye su koyun. Eğer ocaktan tasarruf etmek isterseniz suyu önce elektrikli ısıtıcıda kaynatıp sonra tencereye dökebilirsiniz. Böylece mantı suyu hemen kaynar. Tencerenin de kapağını kapatmayı unutmayın bu arada.
  2. Tenceredeki su kaynamaya başlayınca içine bir miktar tuz atın, bir tatlı kaşığı kadar.
  3. Sonrasında mantıları suya atın ve tencerenin kapağını kapatmadan pişirmeye başlayın. Tencerenin kapağını kapatırsanız taşar. Sürekli kontrol ederek ve karıştırarak pişirin.
  4. Mantılar pişerken siz diğer yandan sosunu hazırlayın. Bir tavaya sıvıyağı koyun. Isterseniz bunun bir kısmını tereyağından da yapabilirsiniz. Sonrasında yağın içine salçayı ekleyin. Salçanın kokusu gidene kadar güzelce kavurun. Salçanın kokusu gittiğinde içine baharatlarını ekleyip karıştırın.
  5. Yağı hafifçe yakın, özellikle tereyağında bu harika bir lezzet verir.
  6. Mantıları kontrol edin. Pişmişse tabağa alın ve üzerine hazırladığınız sostan dökün. Ayrıca sarımsaklı yoğurt da mantının olmazsa olmazıdır. Eğer sarımsak seviyorsanız bir kaç diş sarımsağı ezip yoğurda koyun ve mantıya ekleyin. Sıcak sıcak servis yapın. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir