Helva Tarifi

Günümüzde beslenme alışkanlıkları çok değişti. Eskiden yediğimiz sağlıklı güzel yemeklerin yerini çok şekerli, kimyasal katkı maddeli yiyecekler alınca doğal olarak şeker hastalığıdır tansiyondur aldı başını yürüdü. Durum böyle olunca şekerli tatlılara helvalara da yasaklar geldi. Azıcık şeker yeme hakkınız varsa bunu da en doğalından evde kendi yaptığınız yiyecekler üzerinden almak isterseniz sizin için mükemmel bir tarifimiz var! Helva tarifi. Dışarıda satılan çekme helva ya da kesme helva denen helva tatlarını hiç aratmayacak bu lezzet sayesinde hem daha az kalori almış olursunuz hem de içine ne aroması istiyorsanız onu ekleyebilirsiniz. Öyleyse şimdi hemen helvamızı yapmaya başlayalım.

Helva nasıl yapılır?

  1. Kalın bir tavaya unu eleyerek koyun. Sonra bu unu kısık ateşte çevire çevire güzelce kavurun. Kendisinin un kokusu gitsin.
  2. Sonra unu elekten ya da rondodan geçirin. Eğer içinde topak varsa böylece gitmiş olsun.
  3. Sonra kavrulmuş unu bir kaba alın. Içine bütün pudra şekerini ilave edin. Pudra şekeri ile unu güzelce kavurun. Her ikisi de birbiri içine geçsin.
  4. Bu arada kullanacağınız katı yağı eritin. Sonra bunu hafif ılıtıp pudra şekeri ile una ekleyin.
  5. Yağı da ekledikten sonra hamur kıvamına gelen bu karışımı kalınlığını sizin ayarlayabileceğiniz bir tepsiye alın.
  6. Merdane ile üzerinden geçerek tepsi içinde iyice birbirine sıkıştırın. Sonra buzdolabına koyun. 3 4 saat buzdolabında beklettikten sonra çıkarın. Dilimleyerek servis yapın. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir