Hindistan Cevizli Kurabiye Tarifi

Hindistan cevizi ülkemizde en çok sevilen egzotik meyvelerden biri olabilir. Son zamanlarda tazesini de bulabilir olduğumuz bu meyvenin rendesini pastalarımızda kurabiyelerimizde kullanmaya bayılıyoruz. Içerdiği yağ miktarının fazlalığı sebebi ile oldukça yüksek kalorisi olan bu meyve aynı zamanda oldukça da faydalı. Tüm pastaların üzerine serptiğimiz rendesini şimdi kurabiyelerimizde kullanacağız. O güzel aromasını iyice hissedebilmek için hem içine hem de üzerine hindistan cevizi koyuyoruz. Hindistan cevizli kurabiye tarifimizde yumurtanın sarısını içine akını üzerine kullanabilirsiniz. Isterseniz de kurabiye hamuruna bir yumurtanın tamamını ekleyerek üzeri için ayrı bir yumurta kullanabilirsiniz. Oda sıcaklığında yumuşamış tereyağımızı da hazırladıysak başlayalım yapımına.

Hindistan cevizli  kurabiye nasıl yapılır?

  1. Öncelikle kurabiye hamurunu hazırlıyoruz. Önce bir yoğurma kabına oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını koyun.
  2. Üzerine yumurtayı ve pudra şekerini ekleyip karıştırın.
  3. Sonra hindistan cevizini ve kabartma tozunu ekleyin
  4. Vanilya ile birlikte iyice elenmiş unu yavaş yavaş ekleyin. Hamuru yoğura yoğura unu eklerseniz hamurun kıvamını alması çok daha kolay olur.
  5. Hamur kulak memesi kıvamında ve ele yapışmayan bir hal aldığında hazır demektir. Bu hamur bazen un miktarına bağlı olarak kulak memesinden daha cıvık bir kıvamda da olabilir. Böyle bir durumda kurabiye yapmak için krema torbası gibi bir mutfak gereci kullanmanız gerekebilir.
  6. Hamur katı olduysa elinizle cıvık olduysa krema torbası ile yapın.
  7. Bu kurabiyeleri yanmaz yapışmaz fırın kağıdı serili bir tepsiye yerleştirin
  8. Sonra üzerine yumurta akı sürüp kalan hindistan cevizlerini serpin.
  9. Sonrasında 180 derecede önceden ısıtılmış fırında yaklaşık yarım saat pişirin
  10. Sonra dinlendirip ılık ılık servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir