Humus Tarifi

Son zamanların gözde tariflerinden olan humusu yemeklerin yanında daha çok meze olarak tercih ediyoruz. Isterseniz bunu krakerleri içine batırarak yiyebileceğiniz bir aparatif olarak da kullanabilirsiniz. Eğer çok yaparsanız ve buzdolabında saklamak isterseniz bir haftaya yakın buzdolabında sorun olmadan kalacağını söyleyebiliriz. Harika bir humus yapmanın püf noktalarından ilki nohutların kabuklarını soymaktır. Haşlanmış nohutları daha çok sıcakken direk soğuk su içine atıp biraz bekletirseniz nohutların kabuklarını soymak çok daha kolay olacaktır. Sonra bunları ezeceğimiz için kabuklarınızı soymazsanız o anda daha zor olur. Ayrıca kabuklarını da kullanmak isterseniz kullanabilirsiniz ama bu sefer pürüzsüzlük olmaz. Bunların dışında bakalım daha neler var?

Humus nasıl yapılır?

 1. Nohutları mutlaka bir gece önceden suya koyun ve bekletin. Islanmış nohut hem daha kolay pişecektir hem de gazı çıkmış olacaktır.
 2. Bir gece suda beklemiş nohutları süzün ve taze su ile haşlayın. Düdüklü tencerede haşlarsanız çok daha hızlı pişer.
 3. Nohutları iyice haşladıktan sonra kabuklarını soyun. Sıcak nohutları direk soğuk su içine atarsanız daha kolay soyulabilir.
 4. Sarımsakları iyice ezin. Haşladığınız ve kabuklarını soyduğunuz nohutları, tahin ve sarımsak ile karıştırın.
 5. Ardından içine limon suyunu, suyu, zeytinyağını, kimyon ve tuzu ekleyip karıştırın.
 6. Nohutların pürüzsüz krema haline gelmesi için blender ile tüm malzemeyi iyice karıştırın ve ezin.
 7. Ekmek üzerine rahatça sürülebilir hale geldiyse ve o kremamsı kıvamı kazandıysa hazır demektir.
 8. Humusu içine hiç bir şey eklemeden bu hali ile aparatifleriniz ile yiyebileceğiniz bir meze olarak kullanabilirsiniz. Krakerleri içine batırarak yiyebilirsiniz.
 9. Aynı zamanda zengin sofraların tabaklarından biri olarak da yer alabilir. Bunun için humusu servis tabağına aldığınızda ortasına tereyağında kavrulmuş pul biber dökebilirsiniz.
 10. Bu meze fesleğen gibi taze baharatlar ile de hem süslenebilir hem de çok lezzetli olabilir.
 11. Soğuk ya da ılık olarak servis yapabileceğiniz humus hazır. Afiyet olsun.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir