İç Pilav Tarifi

Pilav tarifleri bizim kültürümüzün,mutfağımızın en sevilen tarifleridir. Ister pirinçle yapılsın ister bulgurla her yemeğin yanında yenebilen, özellikle et ve tavuk yemekleri yanında olmazsa olmaz olan bu harika pilav tariflerinden bir tanesi de iç pilav tarifidir. Iç pilavı biz yemeklerde yardımcı yemek gibi yapıyoruz ancak bir çok evde aslında bu pilav ana yemek olarak da servis edilir. Içinde yok yok olan bu pilava isterseniz ciğer ekleyebilirsiniz. Aynı şekilde minik minik doğranmış kavurma veya tavuk göğsü de ekleyebilirsiniz. Harika bir iç pilav tarifi hazırlamanın püf noktası ise fazla su koymadan, karıştırmadan tane tane yapmak. Pilav yapmak ayrı bir iştir ve o kadar kolay değildir. Gelin bakalım diğer detaylarına.

Iç pilav nasıl yapılır?

  1. Öncelikle tereyağını alın bir pilav tenceresine atın. Üzerine sıvıyağını da ekleyin.
  2. Soğanları soyup minik minik doğrayın. Sonrasında bu soğanları tencereye atıp kavurun.
  3. Çam fıstıklarını bu sırada ekleyip kavurun. Aynı zamanda pirinçleri yıkayıp süzün.
  4. Soğanların üzerine salçasını da ekleyip kavurun. Isterseniz burda salça eklemeyebilirsiniz.
  5. Salça kavrulduktan sonra yıkanmış suyu süzülmüş pirinçleri ekleyip kavurmaya başlayın. Bol tereyağında kavrulmuş pirinçler ile pirinç pilavı harika olur.
  6. Sonrasında tüm baharatları ve şekeri ekleyip karıştırın. Bunlar güzelce birbirine girsin.
  7. En son suyunu ekledikten sonra altını kısın, kaynamaya bırakın. Pilavı mümkün olduğunca karıştırmadan üzeri göz göz olacak şekilde pişirin. Sonrasında üzerine karabiber serpip sıcak sıcak servis yapın. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir