İçli Köfte Tarifi

İçli köfte yapılması en zor yemeklerden bir tanesidir. Yapması ne kadar emekli olsa ne kadar uzun sürse de yemesi o kadar kısa ve keyfilidir. Her şeyde olduğu gibi bu leziz yemeği yaparken de bir çok püf noktası vardır. Bunlara dikkat etmezseniz açarken yırtılır yoksa keserken katlanır veya pişirirken dağılır. Çok meşekkatli yemeğimizde en önemli nokta köftelerin kızartılırken dağılmaması için iyice yoğurulmuş olmasıdır. Bir de içine çok fazla malzeme konmaması önemli tabi. O zaman gelin bakalım

İçli köfte nasıl yapılır?

 1. İlk iş içini hazırlıyoruz. Kıymayı ve tereyağını bir kaba koyup kavurmaya başlayın.
 2. Etler suyunu çekmeye başladıktan sonra minik minik doğranmış soğanları ekleyebilirsiniz. Soğanlar pembeleşene kadar kavurun.
 3. Soğanlar pembeleştikten sonra salçasını ekleyip kavurmaya devam edin.
 4. Tuzu eti kavurduktan sonra ocaktan almaya çok yakın ekleyebilirsiniz. Tuz yemeğin pişme süresini uzatırken aynı zamanda eti sertleştirir.
 5. Tuzu ekledikten sonra da baharatları ekleyip bir kaç kez daha karıştırın. Içine dövülmüş cevizleri de ekledikten sonra ocaktan alabilirsiniz içimiz hazır.
 6. Hamurunu hazırlamak için ilk önce bulgurunu ıslatıp demleyin.
 7. Bulgur demlenip biraz yumuşadıysa irmiği, baharatları, tuzu, salçaları ve yumurtayı ekleyip karıştırın. Bunların hepsini iyice karıştırın.
 8. Tüm malzemeler karıştıysa unu biraz biraz ekleyerek hafif yoğurun. Bunun tam bir hamur olması için biraz biraz su ekleyerek yoğurmaya devam edin. Şekil verilebilir bir hale geldiğinde hamur hazır demektir.
 9. Hamur şekil alır hale gelince avuç içi büyüklüğünde parçalar alarak iki elinizde yuvarlayın. Bunun elipse benzer bir hal alması lazım. Tabi en zor kısımlarından biri olarak hamuru yuvarlarken aynı zamanda içine de delik açmanız gerekiyor. Bunu baş parmağınız ile yapabilirsiniz.
 10. Bu açtığınız deliğe hazırladığınız içten koyun. Bir yemek kaşığı kadar yeterli olur. Sonra açık kısmı kapatıp hamuru tam kapalı hale getirin.
 11. Hamurların hepsine şekil verdiyseniz şimdi sıra geldi haşlamaya. Derin bir tencerede suyu kaynatın ve içine tuz ekleyin. Ardından da içli köftelerinizi içine atıp haşlamaya başlayın.
 12. Köfteler suyun üzerine doğru çıkmaya başladığında demektir ki pişmişler. Tek tek delikli süzgeç ile alıp bir tabağa koyabilirsiniz.
 13. İsterseniz bu köfteleri birazcık yağda da kızartabilirsiniz. Biz tarifimizde hafif olsun diye sadece pişirdik.
 14. Pişen köftelerin üzerine pul biberli kızarmış yağ gezdirin.  Ardından içli köfteleriniz hazır. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir