İmam Bayıldı Tarifi

Patlıcan yemeklerinin içinde etsiz olup da bu kadar lezzetli olan en güzel yemeği, imam bayıldı yemeğidir. Vejeteryanlar için mükemmel bir seçenek olan bu pratik yemeği isterseniz kızartarak yapabilir isterseniz daha hafif olsun derseniz de fırında yapabilirsiniz. Ikisi de benzer lezzete sahip olacaktır. Biz bu tarifimizde kızartarak yaptık çünkü orijinal tarifinde daha lezzetli olması için kızartmak gerekir. Ayrıca, harika bir imam bayıldı yapmanın püf noktası ise içine bol bol soğan sarımsak koymaktır. Bu soğan ve sarımsaklar yemeği çok daha lezzetli yapar. Soğanlar sarımsaklar hazırsa gelelim yapılışına.

Imam bayıldı nasıl yapılır?

 1. En başta patlıcanları hazırlayabilirsiniz. Patlıcanları uzun ve dar kemer patlıcanlarından seçmeye çalışın. Çizgili olarak soyun ve uzun uzun olacak şekilde 4 e kesin.
 2. Kestiğin patlıcanların boyu çok uzunsa onları da ortadan ikiye kesin.
 3. Içine tuz atılmış derin bir kaba su koyun ve patlıcanları da içine atın. Kızartma zamanı gelene kadar orada beklesin kara suyu çıksın.
 4. Patlıcanların acı suyu çıkana kadar siz de diğer yandan iç malzemesini hazırlayabilirsiniz.
 5. Bir tencereye zeytinyağını koyun. Üzerine minik minik doğranmış soğanları ve sarımsakları ilave edin. Kavurmaya başlayın.
 6. Soğanlar hafif pembeşince üzerine kabukları soyulmuş ve doğranmış domatesleri ekleyin.
 7. Ardından doğranmış biberleri ekleyin ve karıştırın.
 8. Baharatlarını da ekledikten sonra pişirmeye başlayın. Bu malzemeleri biraz kavurun ve üzerine çok az su katın. Biberler yumuşadığında iç pişmiş demektir.
 9. Bu sürede suda bekleyen patlıcanları tek tek sudan çıkarın ve sıkın. Bir kağıt havlu üzerine koyup hafif kurutun.
 10. Kızdırdığınız yağın  içine patlıcanları atın ve her yerini eşit miktarda kızartın.
 11. Kızarttığınız patlıcanları bir fırın tepsisine dizin.
 12. Tüm patlıcanlar kızartılıp dizildikten sonra üzerine iç malzemeyi koyun. Bunun üzerine de ılık su içine karıştırılmış ve ezilmiş salçalı sosu dökün.
 13. Patlıcanları 180 derecede önceden ısıtılmış fırında 20 dakika kadar pişirin.
 14. Sonrasında sıcak sıcak servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir