İncir Reçeli Tarifi

Bol ağlamaklı bir filmle popüler hale gelen incir reçeli, kuru ve taze incir ile farklı tarzlarda yapılabilir. Ege bölgesinde çok eski zamanlardan beri yapılan ve çok sevilen bu reçel, popüler bir film ile büyükşehirlerdeki marketlerde de yerlerini aldı. Tazesi ile yapılanın çok daha güzel olduğu bu reçeli kuru incir ile ve hem kuru hem yaş incir ile de yapabilirsiniz. Tüm reçel tariflerinde olduğu gibi burda da bire bir ölçü kullanılıyor. Biz tarifimizde içinden ballar akan yani çok olgunlaşmış olanlarını kullanmadık. Mükemmel reçelin sırrı burada karşımıza çıkıyor. Yani şeker miktarını kullandığınız incire göre belirlemek. Eğer içinden ballar akan,olgunlaşmış kır inciri kullanırsanız ölçüdeki şekerin yarısını kullanmalısınız. Eğer daha yeşil henüz olgunlaşmamış kullanıyorsanız bizim ölçümüz uygundur. Bu reçelde de çok olgun yerine daha ham incir kullanmak yerinde olur.  Incirler hazırsa,gelelim yapım aşamasına

İncir reçeli nasıl yapılır?

  1. Incirleri tek tek yıkayın ve uç kısımlarındaki sert yeri kesin. Çok kesmeyin sonra çok pişerse dağılır.
  2. Hazırladığınız incirleri bir tencereye hepsi tabanında olacak şekilde yan yana dizin. Üzerine su koyduğunuzda haşlanırken hepsinin eşit haşlanmış olması gerekiyor.
  3. Incirleri yumuşayacak kadar haşladıktan sonra süzebilirsiniz.
  4. Süzdüğünüz incirleri tabanı geniş başka bir tencereye aynı şekilde dizin. Isterseniz aralarına bir kaç tane kafanfil atın ve biraz da kabuk tarçın yerleştirin. Bunlar, reçele farklı aromalar vereceklerdir.
  5. Tencereye dizdiğiniz incirlerin üzerine tüm şekeri boşaltın ve tencerenin kapağını kapatın. 4-5 saat incirleri şekere yatırmış bırakın.
  6. Bu süre zarfında şekerin etkisi ile incirler suyunu bırakmış olur. Reçeli de incirlerin kendi suyu ile pişirip ne kadar az su koyarsanız o kadar lezzetli olur.
  7. Ne kadar sulandığına bağlı olarak incirleri kısık ateşte reçel haline getirmek için kaynatmaya başlayın. Burada önemli olan oldukça kısık ateşte yavaş yavaş pişmesi ve kıvam almasıdır.
  8. Kıvamına bağlı olarak yavaş yavaş su ekleyerek 40 dakika kadar pişirin. Sonrasında içerisine limon suyu ya da limon tuzu ilave edin.
  9. 10-15 dakika daha kaynattıktan sonra ocaktan indirebilirsiniz.
  10. Bir gün oda sıcaklığında bekleyen ve tam kıvamını alan incir reçeliniz sonrasında hazır. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir