İncir Tatlısı Tarifi

Ege bölgesinin incisi incir, hem reçeli yapılan hem tatlısı yapılan muazzam bir meyvedir. Yaz aylarının sonlarına doğru hasat edilen incirin en lezzetlisi kır inciri dediğimiz geniş, yayvan sarı renkli olanlarıdır. Egenin bağrında yetişmiş olan herkesin çok iyi bildiği incir tatlısı tarifi yine diğer yiyecek ve tatlılarda olduğu gibi yöresine göre değişebilen farklı tariflere sahiptir. Biz bu incir tatlısı tarifimizde en temel, en az malzemesi olan ve en kolay hazırlanan tarifi yaptık. Siyah ya da yeşil incirle yapabileceğiniz bu tatlının püf noktası ise şeker miktarını ayarlamak. Incir zaten halihazırda çok tatlı bir meyve olduğu için fazla şeker koymadan hazırlanan tatlılar çok daha leziz olur. Hasat zamanı en tatlılarını seçtiğiniz incirler hazırsa hiç vakit kaybetmeden tarifimize başlayabiliriz.

Incir tatlısı nasıl yapılır?

  1. Incirleri geceden ılık suya ıslatın. Eğer zamanınız varsa gün içerisinde de ıslatıp bekleyebilirsiniz. Meyveler yumuşadığında sudan çıkarın.
  2. Yumuşayan incirlerin baş kısımlarında sert kısmı kesip incirlerin içini açın. Her birine bir ya da iki adet ceviz yerleştirin.
  3. Ceviz yerleştirilen incirleri tencereye dizin. Üzerine tüm şekeri gezdirin.
  4. Incirlerin üzerine çıkmayacak kadar su ekleyin ve kaynatın.
  5. Incirler yumuşadığında hazır demektir. Soğumaya başladıklarında buzdolabına kaldırabilirsiniz.
  6. Soğuk incir tatlısını üzerine kaymak  ve antep fıstığı koyarak servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir