İrmik Tatlısı Tarifi

Irmik tatlısı kendi içinde sütlü ve şerbetli olarak iki çeşitten oluşur. Bisküvili olanları da vardır ancak bunlar aslında irmik tatlısı değildir daha çok bisküvili pasta tadındadır. Bu tatlıyı revaniden ayıran özelliği ona göre daha hafif ve kipir kipir olmasıdır. Diğer tatlılarda un daha fazla irmik daha az iken bu tatlıda irmik daha fazladır. Bu tatlıyı tam tadında yapmanın püf noktası ise şerbetindedir. Bu tarz şerbetli tatlılarda şerbetin sıcaklığı ve tatlının sıcaklığı çok önemlidir. Tatlının şerbetini tam olarak içine alması için kekinin sıcakken şerbetinin soğuğa yakın ılık olması gerekir. Buna dikkat ederek bakalım diğer hazırlıklar neler?

İrmik tatlısı nasıl yapılır?

  1. En başta tatlının kekini yapıyoruz. Toz şeker ve yumurtaları çırpma kabında çırpın. Tüm kek hamurlarında olduğu gibi bu hamurda da yumurtanın çok iyi çırpılmış olması gerekiyor. Zaten tatlıyı çok kalın dökmeyeceğiniz için fırında pişerken iyi kabarması gerekiyor.
  2. Yumurtayı iyice çırptıktan sonra yoğurdu ekleyin biraz karıştırın. Sonrasında süt vanilya irmiği ekleyip karıştırın.
  3. Ayrı bir tabağa unu eleyin. Karıştırdığınız malzemelere elenmiş un ve kabartma tozunu ekleyin. Sonra tekrar karıştırın.
  4. Fırın tepsisini yağlayın ve birazcık da unlayın yapışmaması için. Sonrasında tatlının hamurunu tepsiye dökün. Çok kalın olmamasına özen gösterin. Üzerini de bir kaşık ya da spatula ile düzeltin.
  5. 180 derecede önceden ısıtılmış fırında yarım saat kadar pişirin. Ilk yirmi dakikadan sonra pişip pişmediğiniz kürdan batırarak kontrol edebilirsiniz.
  6. Piştikten sonra fırından çıkarın ve çok az bekledikten sonra ılık şerbeti üzerine dökün. Biraz soğumasını bekleyin.
    Tatlı soğuduktan sonra dilimleyin üzerine hindistan cevizi serpip servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir