İşkembe Çorbası Tarifi

Gece çorbacılarının geçim kaynağı işkembe çorbasını evde kendiniz yapabilirsiniz. Nasıl temizlendiğini içine ne konulduğunu kendi gözleriniz ile gördüğünüz çorbayı, dilediğiniz kadar gönül rahatlığı ile içebilirsiniz. Sakatatın ne kadar faydalı olduğunu her yerde görüyoruz. Kelle paça çorbalarının yanında en faydalı diğer bir sakatat da işkembedir. Bu çorbayı yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise, işkembenin çok iyi temizlenmesi ve iyi pişirilmesidir. Artık tertemiz işkembeyi kasaplardan almak mümkün kendiniz temizlemenize gerek yok. Ancak yine de aldığınız işkembeyi pişirmeden önce mutlaka sirkeli suda bekletmelisiniz. Bu bilgiyi de aktardıktan sonra gelelim yapılışına.

İşkembe çorbası nasıl yapılır?

 1. Kasaptan aldığınız işkembeyi orda büyüklükte doğrayın. Ister doğradıktan sonra ister doğramadan önce bir saat kadar sirkeli suda bekletin.
 2. Suda bekledikten sonra süzün. Sonra bu işkembeleri bir düdüklü tencereye koyun. Üzerini geçecek kadar da su ekleyip kapatın. Kapağını hiç açmadan yumuşayıncaya kadar pişirin. Yaklaşık yarım saat içinde yumuşacık olacaktır.
 3. Işkembeler piştiğinde suyunu süzüp bir kenara koyun.
 4. Bu arada çorbasını yapmaya başlayabilirsiniz.
 5. Bir tencereye tereyağını koyun üzerine unu ekleyin ve hafif hafif kavurmaya başlayın.
 6. Bu karışıma yavaş yavaş su ekleyin ve karıştırın. Kıvamlı bir çorba suyu haline gelecek.
 7. Ayrı bir kasede ise limon suyu ve yumurta ile çorbanın terbiyesini hazırlayın.
 8. Unlu çorba karışımına doğranmış işkembeleri ekleyin.
 9. Üzerine de yumurtalı terbiyeyi ekleyip karıştırın. Kaynamaya bırakın.
 10. Çorbanın pişmesine yakın üzerine gezdirmek için pul biber ile birazcık tereyağını bir tavada kızartın.
 11. Bol bol limon,sirke ve sarımsak işkembe çorbalarının en önemli parçasıdır. Eğer özel bir rahatsızlığınız yoksa sirkeli suya sarımsakları rendeleyerek bu karışımı hazırlayın. En son limon sıkıp sosu hazır hale getirebilirsiniz.
 12. Sıcak sıcak servis yapabileceğiniz işkembe çorbası hazır,afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir