İstiridye Mantarı Tarifi

Diğer kültür mantarı türlerine göre daha besleyici olan istiridye mantarını et ve tavuk yemeklerinin yanında harika bir yan yemek olarak servis yapabilirsiniz. Diğer yandan bu istiridye mantar tarifini sote yaparak tek başına ana yemek servisi olarak da yapabilirsiniz. Fırında kaşarlı diğer mantarlar gibi ara sıcak olarak da servis edebilirsiniz. Çoğunlukla kayın ağaçlarının dibinde bulunan bu mantar türü, görünüm açısından diğer mantarlara benzemez. Daha geniş ve yassıdır. Diğer mantarlara göre daha suludur. Bu yemeği harika yapmanın püf noktası hiç su eklemeden sotelemektir. Zaten bu mantarın kendine has suyu vardır. Soğutmadan çok pişirmeden servis yapabilirsiniz.

Istiridye mantarı nasıl pişirilir?

  1. Mantarları güzelce temizleyin, yıkayın ve geniş geniş doğrayın. Çok küçültmeyin zaten pişince minicak olacaklar.
  2. Geniş döküm bir tavayı ısıtın. Içine tereyağını atın.
  3. Tereyağı eridikten sonra zeytinyağını ekleyin.
  4. Sonra doğranmış mantarları içine atın ve pişirin, daha doğrusu kavurun
  5. Bu arada sarımsakları soyup rendeleyin veya minicik minicik doğrayın.
  6. Mantarlar önce suyunu bırakacak sonra kendi suyunda pişecektir. Tüm suyunu çektikten sonra içine sarımsakları ekleyip karıştırın. Sonra taze sıkılmış limon suyunu da ekledikten sonra karıştırın.
  7. Tuz ve karabiber, istediğini diğer baharatları da ekleyip karıştırın. Hazır hale gelince ocaktan alıp servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir