Jalebi Tarifi

Bazı yemek tarifleri ile tatlı tarifleri hangi ülkeye ait olursa olsun herkesin damak tadına hitap eder. Bazı yemek tarifleri ise sadece o bölgenin halkı tarafından sevilir ve tüketilir. Bizim yemek kültürmüz yani türk yemekleri hemen hemen herkesin damak tadına hitap eden yemeklerdir. Sebze ağırlıklı akdeniz mutfağı, italyan pizzaları da aynı şekilde tüm dünya tarafından sevilir. Bunların dışında kendine has baharatları ile oldukça farklı bir damak zevki olan ülkeler vardır, hindistan gibi afrika gibi, meksika gibi. Biz bugün sizlere taa hindistandan gelen, hayatımıza aslında çok güzel bir film ile giren bize çok da yabancı olmayan bir tatlı tarifi hazırladık, jelebi tarifi. Bu tatlı tarifi bizim tatlılarımızdan çok da farklı değildir. Sadece gül suyu eklemek gibi, hint yemeklerine ait zerdeçal eklemek gibi bir kaç farklı konu vardır. Bu iki tat da zaten bu tatlıyı çok farklı bir hale getirmektedir. Şimdi tüm malzemeleri hazırlayıp bu değişik tatlının nasıl yapıldığına bir göz atalım.

Jelebi nasıl yapılır?

  1. Tatlının kıtır ve şerbetini içine almış olması için hamurunun sıcak tatlısının yani şerbetinin ılık olması lazım. O yüzden ilk olarak şerbetini hazırlayabilirsiniz.
  2. Bir tencereye gül suyu ve limon suyu dışında tüm şerbet malzemelerini ekleyin. Sonra hepsini önce açık ateşte sonra kısık ateşte kaynatmaya başlayın. En son indirmeden önce gül suyu ile limon suyunu ekleyip birazcık daha kaynatıp karıştırın.
  3. Hamuru için tüm malzemeleri koyup karıştırın. Biraz cıvık kıvamlı bir hamur olacak merak etmeyin yanlış bir şey yok. Hamur hazır hale geldiğinde yağın altını yakın.
  4. Kızartma yağı kızmaya başladığında krem torbası vey krema şırıngasına hamuru doldurun. Sonra yağın içine istediğiniz büyüklükte sıkın.
  5. Iki tarafını da güzelce kızartın. Sonra sıcak hamurların üzerine ılık şerbetten dökün.
  6. Sonrasında da servis yapın. Afiyet olsun.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir