Kabak Tatlısı Tarifi

Ramazan aylarında iftar sofralarının sultanı mükemmel bal kabağı tatlısı yapmanın püf noktalarını bir araya getirdik. Bizim ülkemizde satılan bal kabakları yurt dışında filmlerde gördüklerimiz gibi turuncu değil aynı zamanda o kadar tatlı da değil. Adı bal olmasına rağmen eğer yeterince şeker koymazsanız hiç de tatlı olmayan bir tadı var. Bu kabağın yemeklerde de kullanılabiliyor olmasının sebebi de budur. Evet bu kabak tatlansın diye biz onu bir gece önceden şekere yatırıyoruz. Yani kabuklarını soyduktan sonra üzerine şeker döküp bir gece bekletmek gerekiyor. Ne kadar çok bekletirseniz o kadar çok suyu çıkar. O çıkan suyu ile pişeceği için de normal su eklemezseniz daha tatlı olur. Peki o zaman detaylara gelirsek

Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  1. Pazardan ya da marketten aldığınız kocaman kabakları önce dilimleyin. Ortasındaki çekirdeklerini ve içindeki damarlarını temizleyin. Kabağın dış kısmındaki kalın ve yeşil kabukları da güzelce ayırın. Geriye sadece sarı ya da turuncu kabak kalsın.
  2. Soyduğunuz kabakları büyük bir tencere ya da tepsiye alın. Üzerin 2 buçuk 3 su bardağı şekeri dökün. Tencerenin kapağını kapatın ve öylece bırakın. Bu kabak şekerle beraber bir gece beklesin.
  3. Ertesi gün tencereyi açtığınızda kabakların suyunu bırakmış olduğunu göreceksiniz. Sonrasında bu suyunu çekmesi için ilk olarak ocağa alın ve pişirmeye başlayın. Ocağın altını açarsanız kabaklar pişmeden dışları kavrulur. O yüzden orta ateşte kontrollü ya da kısık ateşte pişirmeye dikkat edin.
  4. Kabaklar suyunu çekip yumuşamaya başlayınca bir fırın tepsisine alın. Koyulaşmaya başlamış şerbetini de mutlaka kabaklarla birlikte alıp fırın tepsisine koyun. Fırında da o kendi şerbeti ile pişecek.
  5. 200 derecede önceden ısıtılmış fırında kabakları 15-20 dakika pişirin.
  6. Dışı kıtır içi yumuşak kabak tatlısı pişince fırından çıkarın. Soğuyana kadar bekleyin. Soğuduktan sonra dövülmüş ceviz içi ve tahin ile servis edebilirsiniz. Tahin tatlılar ile tüketildiğinde onların şekerini dengeler ve çok daha hoş bir tat verir. Afiyet olsun.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir