Kabaklı Falafel Tarifi

Falafel tarifi son zamanların yükselen yemek tarifi trendlerinden bir tanesi. Et yemenin sağlığa zararlı olduğu konusundaki araştırmalar ile ağırlıklı olarak sebze ile beslenme faydası gibi konuların bu değişimde büyük etkisi vardır. Vejeteryan beslenme yani et yememe diyeti hızla yaygınlaşıyor. Tabi, falafeli sadece vejeteryanlar değil herkes seviyor bir de tahinli sosla yemesi harika oluyor. Normalde biz falafeli sadece nohut ile yapıyorduk ancak bazen kabak da katılabiliyor. Farklı şeyler denemek isteyenler için kabaklı falafel tarifi ile alternatif hazırlamak istedik. Bu tarifte kullandığınız kabağın çekirdeksiz, uzun ince sarı kış kabaklarından olması çok önemli. Çok leziz bir falafel tarifi hazırlamak için bu en önemli noktadır.

Kabaklı falafel nasıl yapılır?

  1. Uzun sarı kabakların dışındaki ince kabuklarını hafifçe kazıyın. Sonra bu kabakları yıkayın. Yıkadıktan sonra rendenin en küçük tarafı ile rendeleyin.
  2. Sonra bu rendelenmiş kabakların üzerine 2-3 yemek kaşığı unu ekleyip karıştırın.
  3. Diğer yanda haşlanmış nohutları ezin. Isterseniz bunu direk mutfak robotundan da geçirebilirsiniz.
  4. Ezilmiş nohutları kabaklar ile birleştirin. Üzerine de baharatlarını ekleyip karıştırın. Falafel hamurundan parçalar alıp kendiniz şekil verin.
  5. Sonra bu falafelleri önce yumurtaya sonra da galeta ununa bulayarak kızgın yağa atın. Her tatafını iyice kızarttıktan sonra havlu kağıt serilmiş bir tabağa alın, ılık ılık servis yapın. Afiyet olsun.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir