Kadayıflı Muhallebi Tarifi

Bazı tatlıcıların yıllarca açık kalmasını sağlayan,bir şehirde hatta bir ülkede bu tarifi ile tanınan yerlerin tariflerinden bir tanesi, kadayıflı muhallebi tarifi. Adı çok da afilli olmayan bir tatlıymış gibi gelse de aslında bu tatlı insanı yataktan kaldıran, gece gece araba kullandıran uğruna onlarca kilometre yol yaptıran bir tatlıdır. Yapanı harika yapar bilmeyeni hiç bilmez. Ağzının tadını bilmeyen hiç sevmez. Bu harika kadayıflı muhallebi tarifini evinde de kusursuz yapanlar vardır tabiki. Biz de herkes evinde denesin yapabilirse hiç uğraşmasın evinde kendi yapsın kendi yesin diye tarifini tüm detayları ile hazırladık. Siz de malzemelerinizi kapıp hemen yetişin.

Kadayıflı muhallebi nasıl yapılır?

  1. Bir tavaya terayağını koyup eritin. Sonra kadayıfları ekleyip kavurmaya başlayın. Yakmadan kavurun. En son indirmeden önce cevizleri de eklemeyi ve birazcık kavurmayı unutmayın. Sonra soğumaya bırakın.
  2. Bir tencereye sütü ve şekeri koyup karıştırın şeker eriyince ocağın altını yakın.
  3. Unu ve nişastasını da ekledikten sonra hiç durmadan karıştırarak pişirin. En son vanilyasını ve yumurtasını ekleyin ve pişirmeye devam edin.
  4. Ocaktan aldıktan sonra hemen içine krem şantiyi ekleyip çırpın. Isterseniz krem şanti eklemek zorunda değilsiniz bu arada.
  5. Soğuyan kadayıfları bir borcama yayın. Üzerine de bu muhallebiyi yayın.buzdolabında 3-4 saat bekletin. Sonra üzerine ne isterseniz serpin soğuk soğuk servis yapın. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir