Kadınbudu Köfte Tarifi

İsmi ayrı güzel kendi ayrı güzel olan bu köftemizi içinde pirinç ya da bulgur ile hazırlayabilirsiniz. Diğer köftelerden farklı olarak içinde ekmek kırıntısı ya da köfte harcı bulundurmamasına rağmen, çok doyurucu ve besleyici bir yemektir. Yanında patates püresi ile harika giden bu lezzeti yaparken dikkat edilmesi gereken bir kaç püf nokta vardır. Bunlardan ilki köfte kıymasının seçilmesidir. Biz normalde kıyma alırken köftelik kıyma diye belirtiriz çünkü köftelik olan kıyma diğerlerine göre daha az yağlı olur. Bu köfteyi yaparken ise biraz yağlı kıyma alabilirsiniz. Üzerini yumurta bulayarak kızartacağımız için çok yağsız olmasına gerek yok. Bir kaç gün önceden yaptığınız pirinç pilavından arda kalanları da değerlendirmek için harika bir yol. Ancak şeker hastalığınız varsa ya da pirinç yemiyorsanız bu tarifi bulgur ile de yapabilirsiniz. Temel bilgileri aldıysak gelelim hazırlanışına.

Kadınbudu köfte nasıl yapılır?

 1. İlk iş pirinçleri birazcık suda haşlayın. Eğer arta kalmış pilavınız varsa bunu direk kullanabilirsiniz.
 2. Tavaya sıvı yağ koyduktan sonra ince ince doğranmış soğanları içine atın.Pirinçler haşlanırken köftede kullanacağınız kıymanın yarısını bir tavada bu soğanlar ile birlikte kavurun. Kıyma suyunu salıp sonra yeniden çekene kadar kavurmanız yeterlidir.
 3. Pirinçler de haşlandıysa, kavrulmuş ve kavrulmamış kıyma ile pirinçleri derin bir yoğurma kabına alın. Kavrulan kıymanın tamamen soğumuş olmasına dikkat edin.
 4. Bu malzemelerin üzerine ince ince kıyılmış yeşilllikleri ve baharatları ilave edin. Tuz ve karabiber en önemlileri,diğerlerini istediğiniz gibi seçebilirsiniz.
 5. Tüm malzemelerin üzerine de bir yumurta kırıp yoğurmaya başlayın. Iyice karıştırdığınızda elinize yapışan cıvık bir karışım olduğunu göreceksiniz. Bu köftenin kıvamı bu şekilde o yüzden merak etmeyin.
 6. Köfte beklerken siz kızartmak için sosunu hazırlayabilirsiniz.
 7. Iki yumurtayı büyük bir kaseye kırın. Üzerine un ve galeta ununu ekleyin.
 8. Yumurtalı karışımı iyice çırpın. Yumurtanın sarısı ile beyazlarının tam birbirine karışmış olduğundan emin olun.
 9. Köfte hamurundan kopardığınız parçaları ince olmayacak şekilde oval hale getirin. Elinize çok yapışıyorsa elinizi ıslatabilirsiniz.
 10. Bu arada kızartma tavasına sıvı yağı koyun ve kızdırın. Yağ tamamen kızmadan kızartmaya başlamayın.
 11. Hazırladığınız köfteleri yumurtalı sosa batırın. Her yerinin sos olmuş olmasına özen gösterin.
 12. Soslu köfteleri kızmış yağa atabilirsiniz.
 13. Iki tarafının da güzelce kızardığını kontrol edip kızarmış köfteleri havlu kağıt sarılı bir tabağa ya da tepsiye alabilirsiniz.
 14. Sıcak sıcak servis yapabileceğiniz kadınbudu köfteler hazır. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir