Kahvaltılık Kolay Krep Tarifi

Tarifin asıl yöresine göre farklı isimler alan krep temelde aslında bizim yufka kültürümüzden gelir. Uzun kış günlerinde ekmeğin olmadığı zamanlarda şepit ya da yufka denen ince, uzun ömürlü ekmekler doyurucu bir besindi. Sonraları bu yufkanın en benzer hallerinden biri olan krepler, sabah kahvaltılarının süsleyici ögesi haline geldiler. Biz bugün kahvaltılık krep tarifi hazırladık. Bu tarifimizi piştikten sonra isterseniz peynirle, isterseniz çikolatalı soslar ve kahvaltılık sürülebilir çikolata kremaları ile isterseniz de sade tüketebilirsiniz. Harika bir krep tarifi yapmanın püf noktası ise, ilk olarak pürüzsüz bir krep hamuru hazırlamak. Krep hamurunun içerisinde un topaklarının olmaması tamamen pürüzsüz olması gerekir. Diğer bir konu ise orta ateşte yakmadan, içini iyice pişirerek hazır hale getirmek. En önemli noktaları not aldıysanız hemen başlayalım.

Kolay krep nasıl yapılır?

  1. Ilk önce yumurtaları kırın, üzerine sütünü ve suyunu ekleyin.
  2. Sonra bu malzemeleri güzelce karıştırın. Daha kolay olacaksa çırpma teli yardımı ile çırpabilir veya mikser ile karıştırabilirsiniz.
  3. Bu sıvı malzemeler güzelce karışınca içine tuzunu ve şekerini ekleyin. Eğer krep hamurunuz tatlıya yakın olsun istiyorsanız şekerini una göre birazcık fazla koyabilirsiniz. Ancak krep hamuru tuzluya daha yakın olsun istiyorsanız o zaman da tuzunu birazcık fazla koyabilirsiniz.
  4. Tuz ve şekerini ekledikten sonra sıra geldi unu eklemeye. Elenmiş unu azar azar karıştıra karıştıra ekleyin. Unun eklenirken topaklanmamasına mutlaka özellikle özen gösterin. Burada mikser ya da çırpıcı tel kullanabilirsiniz.
  5. Krep hamurunu hazırladıktan sonra ince krep tavasını sıvı yağ ile yağlayın. Fazla yağını alıp krep hamurundan bir miktar dökün. Yaydırıp orta ateşte iki tarafını da pişirin.
  6. Tüm hamura aynı işlemi yaptıktan sonra sıcak sıcak servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir