Kakaolu Kek Tarifi

Kakaolu kek tarifleri, içinde çikolata olan ıslak kek ile karıştırılmamalıdır. Bugün bizim burada verdiğimiz tarif; üzerine herhangi bir sos dökülmeden hazırlanan en pratik kalıp kekidir. Bu keki beyaz ve kakaolu olarak yapıp alacalı ya da mozaik kek olarak da hazırlayabilirsiniz. Biz tarifimizde kekin tamamına kakao kattık. Pufur pufur bir kakaolu kek yapmanın püf noktası ise; unu eleyerek keke eklemektir. Aynı zamanda kabartma tozunu da unun üzerine ekleyebilirsiniz. Tarifimiz kalıp tarifi olduğu için iyi kabarması çok önemlidir. Kabarmamış bir keki kabından bile çıkaramazsınız. Bu arada tarifte vermiş olduğumuz sıvı yağ yerine margarin de kullanabilirsiniz. Isterseniz biraz sıvı yağ biraz margarin karıştırarak da hazırlayabilirsiniz. Margarin kullanmak isterseniz yarım paket yeterli olacaktır. Bu bilgilerle birlikte gelelim hazırlanışına.

Kakaolu kek nasıl yapılır?

  1. Derin bir çırpma kabına yumurtaları kırın ve içine toz şekeri ekleyin. Şeker ile yumurtaları iyice çırpın. Yumurtalar tamamen köpürüp rengi beyazana dönene kadar çırpın.
  2. Şeker ile yumurta yeterince çırpıldıysa içine sıvı yağı ,sütü ve kakaoyu ekleyip karıştırın. Üzerine bir paket vanilyayı da ekleyip çırpın. Karışım çok sıvı olacağı için mikserin hafif derecesinde karışıtırın yoksa üzerinize sıçrar.
  3. Son olarak kek karışımına unu eleyerek ekleyin. Tüm kek hamurları yapımı için geçerli olan bu kural kekin kabarmasının en önemli kuralıdır. Unu elemeden eklerseniz çırpılmış ve kabarmış olan yumurtayı çökertir. Bu da kekin kabarmasını engeller.
  4. Unu eleyerek ekledikten sonra üzerine bir paket kabartma tozunu ekleyebilirsiniz. Isterseniz kabartma tozunu birazcık limon suyu ile karıştırarak de ekleyebilirsiniz.
  5. Kek hamuru hazır olduğunda kalıbını hazırlayın. Kek kalıbının tüm içini hiç boşluk kalmayacak şekilde  birazcık sıvı yağ ile yağlayabilirsiniz. Isterseniz burada margarin de kullanabilirsiniz. Kalıbın içine birazcık un serperseniz de sonrasında kekin kalıptan çıkması kolaylaşır.
  6. 175 derecede önceden ısıtılmış fırında yarım saat kadar pişirin. Kekin sınmaması için ilk yirmi dakika fırın kapağını açmamaya özen gösterin. Pişip pişmediğini kürdan ile kontrol edebilirsiniz.
  7. Kek piştikten sonra hemen fırından çıkarmayın. Fırın kapağını açın, fırını kapatın ve keki içinde bırakın. Terleyen kek, kalıbından pürüzsüz ve kolaylıkla çıkacaktır.
    Üzerine hindistan cevizi dökerek ya da dilediğiniz sosla servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir