Kalamar Tarifi

Kamalar tava ya da kızartma kalamar olarak isimlendiren, evde yapılması imkansızmış gibi görünen harika bir meze ve yemektir kalamar. Çoğunlukla kızartılıp servis yapılsa da bazen dolması, salatası gibi değişik tarzdaki tarifleri de hazırlanır. Biz bugünkü kalamar tarifimizi tarator sosu ile birlikte hazırladık. Bu sosu sevmeyenler sadece mayonez ya da çeşitli farklı soslar ile servis yapabilirler. Harika bir kalamar tarifi hazırlamanın püf noktası, temizlenmiş ve dilimlenmiş kalamarları alıp bunları tarifimizde vermiş olduğumuz karışımda ovmaktır. Sonrasında da temizlemeden unlayıp hemen kızartmaktır. Kalamarın sert olmaması yumuşak olması makbuldur. Afiyetle yenilecek kalamarın gelelim hazırlanışına.

Kalamar nasıl yapılır?

  1. Dilimlenmiş olarak aldığınız kalamarları bir tabağa koyun.
  2. Tuz, şeker ve sütü başka bir tabakta karıştırın. Sonra kalamar dilimlerini tek tek bu karışım ile ovalayın. Dışarıda yediğimiz kalamarlardan daha yumuşak olur evde yaptığımız. Çünkü dışarıda hazır satanlar bu kadar ovalamak ile marine etmek ile falan uğraşmazlar.
  3. Hazır olan kalamar dilimlerini bir iki saat buzdolabında bekletin ki marine olsunlar.
  4. Onlar beklerken buzdolabında siz de sosunuzu yapabilirsiniz.
  5. Bayat ekmek içini, ceviz içini mutfak robotundan geçirin.
  6. Bunların içine sarımsakları ezerek ya da rendeleyerek ekleyin.
  7. Limon suyu ile mayonezi de ekledikten sonra karıştırın. Sosunuz hazır. Bunu buzdolabında bekletebilirsiniz.
  8. Buzdolabında bekleyen kalamarları çıkarın. Sonrasında bir tabağa koyduğunuz una bulayın. Kızmış yağa atarak her tarafını güzelce kızartın.
  9. Sonra servis tabağına alın. Sıcak sıcak servis yapın. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir