kalburabastı tarifi

Kalburabastı tarifi

Kalburabastı tatlısı tarifi yapımı herkesin kolaylıkla yapabileceği çok kolay bir tariftir. Ancak her tarifte olduğu gibi bu tarifin de kendi içinde önemli noktaları vardır. Ağızda kipir kipir dağıtan şerbetin tam olarak içine almış harika bir kalburabastı tatlısı için şerbet sıcaklığına ve hamurun sıcaklığına çok dikkat etmek lazım. Eğer şerbeti çok sıcakken dökerseniz tatlınız hamur olur ağızda dağılmaz. Eğer şerbeti çok soğuk dökerseniz bu sefer de hamur içine almaz taş gibi olur şerbetin  de içinde yüzer.  Bu püf noktalarla birlikte malzemeler de hazırsa haydi başlayalım.

Hazırlanışı

  1. Kalburabastı hamuru için; tereyağını, yoğurdu, zeytin yağını, limon kabuğu rendesini bir kapta karıştırın.Ardından yumurtayı, vanilya ve ceviz içini  bu karışıma ekleyin. Tüm bu malzemelerin iyice birbirine karışmasına dikkat etmek gerekiyor.
  2. Sonra kabartma tozunu ve unu yoğura yoğura ekleyin. İsterseniz unu eleyebilirsiniz ama unu elemek daha çok kek hamurları için faydalıdır.
  3. Hamuru kulak memesi kıvamına getirene kadar yoğurun. Kıvama geldiğinde hamurdan küçük parçalar alarak bunları elips şeklinde yuvarlayın. Sonra bu elips şeklindeki hamurları da rende üzerine ya da evinizde varsa kalbur üzerine bastırarak şekil verin.  
  4. Kalburabastılarınızı bu şekilde yapabileceğiniz gibi isterseniz bunları rulo yapıp içlerine ceviz de koyabilirsiniz.
  5. Hamuru tepsiye dizdikten sonra önceden 180 derecede ısıtılmış fırında üzerleri kızarana kadar pişirin.
  6. Kalburabastılar fırında pişerken şerbeti hazırlayabilirsiniz. Şerbet için toz şekeri ve suyu tencereye koyup kaynatmaya başlayın. 5 dakika kadar kaynadıktan sonra içine limon suyunu ekleyip biraz daha kaynatın.
  7. Şerbet kaynayıp ılık hale gelene kadar kalburabastılar da pişmiş fırından çıkmış olur. Şerbeti soğuğa yakın ılıklığa geldiğinde ılık kalburabastı hamurları üzerine dökebilirsiniz. Tatlının şerbetini tam alması ve yemeğe en uygun hale gelmesi için bir iki saat tatlıyı dinlendirebilirsiniz. Afiyet olsun.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir