Kandil Simidi Tarifi

Kandillerde her pastane önünde gördüğümüz bu çekici lezzetleri evde yapmak da aslında sanıldığından çok daha kolay. Mayalı bir hamur olmadığı ve mayalanması yani kabarması gerekmediği için yapımı diğer tüm hamur işlerinden daha kolay. Kıyır kıyır ağızda dağılan harika bir kandil simidi tarifi hazırlamanın püf noktası malzemelerin ılık olmasıdır. Yani tereyağından yumurtasına yoğurduna kadar tüm malzemeler buzdolabı dışında beklemiş ve ılık olmalıdır. Genelde maya içeren hamur işlerinde kullanılan malzemelerin ılık olmasına dikkat edilir. Ancak bu simit hamurunda da bu konuya dikkat etmek gerekir. Bakalım detaylı hazırlanışı nasılmış?

Kandil simidi nasıl yapılır?

 1. Bir karıştırma kabına yumurtanın sarısını koyun. Beyazını ayırın ki simitler hazır olunca susam ekmeden önce akını kullanacağız.
 2. Oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını ve yoğurdu ayçiçek yağı ile birlikte yumurtanın üzerine koyun. Sonra hepsini karıştırın. Bu simide bu tazelik ve kıtırlığı veren tereyağı ile ayçiçek yağının homojen bir şekilde karışıyor olmasıdır.
 3. Bu karışıma, üzüm sirkesi, toz şeker ve tuzu ekleyip bir kaşık yardımı ile karıştırın.
 4. Unun bir kısmını eleyerek ekleyin. Unun ortasını çukur yapıp içine bir paket kabartma tozunu ekleyin.
 5. Bunun üzerine de simide aroma vermesi için mahlebi serpin.
 6. Bütün malzemeleri koyduktan sonra yoğurmaya başlayın. Hepsinin birbirine iyice karışması ve güzel bir simit hamuru haline gelmesini sağlayın.
 7. Hamurdan avuç içiniz kadar bezeler alın ve bu bezeleri yuvarlayın. Yeterince inceldiğinde birleştirip küçük simitler hazırlayın. Hamura şekil verirken elinizi sıvı yağa batırabilirsiniz.
 8. Hazırladığınız simitleri de önce yumurta akına sonra susam tabağına batırın.
 9. Altına yanmaz yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine eşit aralıklar bırakarak yerleştirin.
 10. Önceden 170 derecede ıstılmış fırında üzerleri kızarana kadar yaklaşık yarım saat pişirin.
 11. Pişmiş simitleri ılık ılık veya soğuk olarak servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir