Kapya Biberi Dolması Tarifi

Biber dolması tarifleri içerisinde en sevilen, en lezzetlisi kapya biber dolması tarifidir. Bir çok yerde bu biberin dolmasının yapıldığı bilinmese de bilenler ne kadar harika bir tat olduğunu anlatırlar. Anadoluda daha çok salçası yapılarak kullanılan kapya biberi kırmızı biberden ayıran bazı özellikleri vardır. Kapya biberler diğer kırmızı biberlere göre çok daha tombul ve kalın biberlerdir. Eti boldur kabuğu zor soyulur. Kalın kabuklu olduğu için de yemeği  yapıldığında yenirken soyulması gerekir. Kapya biberi dolması içini aynı diğer dolma içleri gibi hazırlayabilirsiniz. Biz bu tarifimizde içi yağda kavurduktan sonra dolmalara doldurduk. Siz isterseniz direk pişirebilirsiniz de.

Kapya biber dolması nasıl yapılır?

  1. Kapya biberleri güzelce yıkayın sonra hepsinin başlarından tutarak ayıklayın. Tüm çekirdeklerini çıkarın.
  2. Soğanı rendeleyin ve minik minik doğrayın. Sonra yağda tavada kavurun.
  3. Soğanların üzerine sarımsakları da ekleyin. Sonrasında salçayı koyun, salçanın yarısını ayırın.
  4. Soğanları ve salçayı kavurduktan sonra kıymasını koyup kavurun. En son baharatlarını ekleyin. Bulguru da katıp karıştırın.
  5. Içlerini çıkardığınız kapya biberlerin içini hazırladığınız harç ile doldurun. Bu biber dolmasında biz pirinç yerine bulgur kullanıyoruz daha çok yakışıyor. Ama siz eğer bulgur sevmiyorsanız pirinç de kullanabilirsiniz. Bulgurda da ince bulgur olması gerekiyor unutmayın.
  6. Içlerini doldurduğunuz biberleri geniş bir dolma tenceresine dizin. Üzerine birer parça domates keserek kapak yapın. Bunu yapmak zorunda değilsiniz isterseniz yapın.
  7. Sıcak suyu salça ile karıştırarak dolma suyunu hazırlayın. Hazırladığınız suyu dolmaların üzerine dökün. Kısık ateşte pişirin.
  8. Sıcak sıcak servis yapın afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir