Kasap Köfte Tarifi

Kasap köfte, pikniklerin ve tüm mangal partilerinin baş kahramanıdır. Genelde kasaptan ya da et marketlerden hazır aldığımız bu muazzam köfteyi evde kendiniz malzemelerinizle de yapabilirsiniz. Üstelik baharatlarını da kendi isteğinize göre az ya da çok olacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Kasap köfte tarifi içerisinde köftelik baharat yer almaz. Biz koymadık ancak siz daha baharatlı seviyorsanız biraz köftelik bahar ekleyebilirsiniz. Harika bir kasap köfte yapmanın püf noktası ise, köfte hamurunu çok iyi bir şekilde yoğurup köfteleri hazırladıktan sonra bir gün dolapta dinlendirmek. Bu tarz hazırlanan tüm et ürünlerini pişirmeden önce bir gün buzdolabında dinlendirmek her zaman doğrudur. Hem et kendini toparlar ve baharatını içine çeker hem de yapısı bozulmamış olur. Bu köfteyi hazırlarken isterseniz kıvamını tam yapmak için birazcık su ve ekmek içi ekleyebilirsiniz. Eğer ekmek içi ekleyecek olursanız unutmayın bunun bayat ekmek içi olması gerekiyor. Her şey hazırsa başlıyoruz köfteyi yapmaya.

Kasap köfte nasıl yapılır?

  1. Kasap köfte çok yağlı olmayan iki kez çekilmiş güzel kıyma ile yapılır. Içine ekmek koymak genelde doğru değildir. Etin az yağlı yerinden ve taze olması gerekir. Dana ve koyunu karıştırabilirsiniz ya da sadece dana yapabilirsiniz.
  2. Kıymayı genişçe bir kaba koyun.
  3. Soğanları soyup yıkayın sornasında rendenin ince kısmı ile güzelce rendeleyin.
  4. Rendelediğiniz soğanları kıymanın üzerine koyun.
  5. Rendelenmiş sarımsakları ve baharatlarını da ekledikten sonra uzun bir süre karıştırın. Güzelce yoğurun. Unutmayın köfteyi çok iyi yoğurmazsanız şekil vermeniz çok zorlaşır.
  6. Hazırladığınız köfte hamurundan yuvarlak parçalar alıp elips şeklinde fazla kalın olmayan köfteler yapın. Sonra bunları bir tabağa dizip dinlenmesi için buzdolabına koyun.
  7. Bir gün sonra isterseniz tavada isterseniz mangalda pişirin. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir