Katmer Tarifi

Orijinali Gaziantep yöresinden gelen katmer tarifi hazırlandığı yöreye göre ufak değişiklikler gösterebilir. Mesela sivas katmeri daha kalın olan tel tel ayrılan bir hamur işi ken Gaziantep katmeri dondurma ile yenen, üzerine antep fıstığı serpilen daha farklı bir tatlı oluyor. Peki harika bir katmer yapmanın sırrı nedir? Katmeri bu kadar lezzetli yapan şey içinde bol bol tereyağı olmasıdır. Köyden gelmiş katkısız bir tereyağı ile yapıldığında parmaklarınızı yiyebilirsiniz. Tabi, bu hamurda bol bol da sıvıyağ olduğunu belirtmek lazım. Çılgın kalorisi kadar çılgın lezzeti olan katmeri bakalım nasıl yapıyoruz.

Katmer nasıl yapılır?

  1. Yumurtaları derin bir çırpma kabı içerisine kırın.Çırpma teli ile iyice çırpın.
  2. Sonrasında üzerine suyunu ve tuzunu ekleyip çırpmaya devam edin.
  3. Sonrasında üzerine azar azar un ekleyerek hamur haline getirin. Elinize yapışmayacak bir hamur olana kadar az az un ekleyerek yoğurmaya devam edin.
  4. Hamur hazır hale geldiğinde bu hamurdan altı ya da yedi adet eşit büyüklükte parçalar alıp bunları yuvarlak bezeler haline getirin.
  5. Bir tavada tereyağını eritin üzerine de sıvıyağını ekleyip karıştırın.
  6. Bezelerden bir tanesini alıp unlu bir zeminde yemek tabağı büyüklüğünde açın. Sonra üzerine bu tereyağlı karışımdan sürün. Ardından açtığınız hamuru rulo yapın, ruloyu da içine döndüre döndüre toparlak yapın. Bu işlemin aynısını diğer tüm hamur bezelerine de yapın.
  7. Tüm bezeler hazır olduğunda hepsini bir aray getirip on dakika kadar dinlendirin.
  8. Bu döndürerek sarılmış bezeleri dinlendirdikten sonra temiz bir zeminde merdane ile çok kalın olmayacak şekilde açın.
  9. Tavada orta ateşte bu katmerleri pişirin.
  10. Kızaran tarafını çevirip yağ sürün. Hepsi piştiğinde üst üste koyup bol antep fıstığı ile sıcak sıcak servis yapın. Dondurma da yanında muhteşem olur afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir