Kavurma Tarifi

Kurban bayramlarının en güzel yanlarından biri de hemen hemen gittiğimiz tüm evlerde yeni kavrulmuş sıcak sıcak et kavurması bulabilme imkanımızdır. Hem etin en güzel hali hem de eti en iyi koruma ve saklama hali olan kavurmayı, isterseniz çeşitli malzemelerle birlikte kullanarak tam bir yemek hazırlarsınız. Isterseniz de sadece bu eti kavurur, buzluğa atar istediğiniz zaman da çıkarır yersiniz. Bu kavrulan etleri içine yumurta kırarak veya çeşitli malzemeler karıştırarak sadece kavurma olarak da kullanabilirsiniz. Öyleyse bakalım en güzel kavurma tarifi nasıl yapılır?

Kavurma nasıl yapılır?

  1. Iyi bir kavurma yapmak için etin kuzu eti olması gerekir. Kuzu etini çok küçük olmayacak şekilde küp küp doğrarsanız kolaylıkla pişirebilirsiniz.
  2. Kavurma yaparken eti iyi seçmek, etin yumuşak yerinden almak dışında bir de su ve tuz dengesine dikkat etmek gerekir. Dinlenmiş, kanı süzdürülmüş et kolay pişer. Piştikten sonra da yumuşacık olur.
  3. Kavurma yaparken bir miktar sıvıyağ bir miktar tereyağı kullanıyoruz. Etin kendi yağı da eklenmiş oluyor zaten. Ayrıca kuyruk yağı da ete ayrı bir lezzet verir.
  4. Tereyağını eritip sıvıyağını ekledikten sonra tencereye kesilmiş etleri atabilirsiniz. Etleri önce biraz kavurmak sonra ardından tencerenin kapağını kapatarak pişirmek gerekir. Tuzunu ve baharatlarını eti sertleştirmemek için kesinlikle sonlara doğru eklemelisiniz. Sebzeli et kavurma yapmak isterseniz önce eti pişirip sonrasında gerekli sebzeleri doğrayıp ekleyin. Eğer sadece tek başına kavurma yapmak isterseniz ise eti sebzesiz pişirmeniz gerekir. Ev kavurmayı sıcak sıcak servis yapmanız gerektiğini, soğuduğunda hiç bir anlamı kalmadığını unutmayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir