Kayısı Hoşafı Tarifi

Osmanlı mutfağından günümüze gelen, en güzel yaz meyvelerini kışın de tüketebilmemizi sağlayan leziz tariflerden bir tanesi ile karşınızdayız, kayısı hoşafı tarifi. Eskiden buzdolabı olmadığı daha doğrusu derin dondurucu hiç olmadığı için yaz meyvelerini dondurucuya atalım kış gelince çıkarır yeriz diye bir şey yoktu. Et dahil bir çok meyve sebzeyi kurutma gibi değişik yöntemler ile saklamak gerekiyordu. Meyveleri hala kurutarak kullanıyoruz ancak kurutulmuş meyveleri de çeşitli şekillerde tüketmek gerekiyor. Sizin için hazırladığımız bu hoşaf tarifinde isterseniz kuru kayısı isterseniz taze kayısı kullanın. Dondurulmuş kayısı ile bile hoşafı yapabilirsiniz. Pilav ya da ev makarnası ile harika bir uyum oluşturacak bu tarifi bakalım nasıl hazırlıyoruz.

Kayısı hoşafı nasıl yapılır?

  1. Öncelikle kayısıları yıkayın. Sonra bunların çekirdeklerini çıkarın. Büyük seviyorsanız kesmeyin küçük parçalar halinde seviyorsanız minik parçalara ayırın.
  2. Suyu bir tencereye alıp kaynamaya bırakın. Su kaynamaya başlayınca içine şekeri ekleyip karıştırın.
  3. Kayısı parçalarını da attıktan sonra kaynamaya  bırakın. Hoşafı kısık ateşte pişirmeye özen gösterin. Sonrasında ocağın altını kapatmadan hemen önce limon tuzunu ekleyip eritin.
  4. Sonra sıcakken kaselere alıp soğutun. Üzerine dövülmüş fındık fıstık serpebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir