Kazandibi Tarifi

Ramazan aylarının iftar sofralarında sütlü tatlıların yeri ayrıdır. Bütün gün boş kalmış mideye çok ağır yemeklerin yanında bir de tatlılar göndermek yerine hafif sütlü tatlılar göndermek en iyisidir. Ayrıca sütlü tatlıları tarçın ile tükettiğinizde üzerindeki tarçın kan şekerini oldukça dengeler. Sütlü tatlıların kraliçesi ise kazandibidir. Hazır paketlerde karışımlarını alıp sütle karıştırıp pişirebileceğiniz gibi tüm karışımı evde kendiniz de yapabilirsiniz. Şekerini ve yağını kendi gönlünüze göre ayarlayabilirsiniz. Pirinç unu veya nişasta yerine un koyabilir,miktarları azaltabilir ya da artırabilirsiniz. Bu tatlıyı en lezzetli yapan püf noktası ise pişirme yöntemidir. Biraz meşekkatli olsa da tüm tadı pişiriliş yönteminden alır. Bu tatlıyı dibine şeker ekilmiş bir tepside şekeri yakarak pişirmek gerekiyor. Yakmamak için de çok dikkatli olmak lazım. Pişirmek dışında daha neler var bakalım.

Kazandibi nasıl yapılır?

 1. Bir litre sütü tencereye boşaltın.
 2. Üzerine şekeri ekleyin ve eriyinceye kadar karıştırın. Şeker, soğuk süt ile erimeyebilir bu yüzden isterseniz süt ısındıktan sonra da şekeri ekleyebilirsiniz. Ya da zaten diğer malzemeleri ekledikten sonra süt ısınacağı için eriyecektir.
 3. Şeker eridikten sonra nişasta ve pirinç ununu ekleyin. Unu da ilave edin.
 4. Nişastanın aşırı kolay topaklanmasına karşılık çırpma teli ile sürekli çırpın.
 5. Kısık ateşte sürekli karıştırarak pişirin. Kaymaya başladığında tereyağını ekleyebilirsiniz. Bu tereyağını isterseniz kızartma tepsisine de koyabilirsiniz.
 6. Kazandibini pişireceğiniz tepsiyi bir kenarda hazırlayabilirsiniz. Burada tatlının altını görebilmek için ısıya dayanıklı cam bir tepsi kullanabilirsiniz. Isterseniz normal bir tava ya da tencere de kullanıp pişirirken kaldırıp altına bakabilirsiniz.
 7. Hazırladığınız tatlı karışımını tepsiye dökmeden önce tepsinin ya da kullanacağınız malzemenin dibine şeker veya pudra şekeri dökün. Bunu bol bol dökebilirsiniz.
 8. Üzerine kazandibi muhallebisini dökün. Burada dikkat edilmesi gereken nokta muhallebinin ince olmasıdır. Kalın olursa içini başka türlü pişirmek zorunda kalırsınız.
 9. Şekerlerini yaka yaka altını kızartarak pişireceğiniz tatlının tüm kısımlarını sırası ile ocakta pişirin.
 10. Sonrasında rulo yaparak ya da kare kare keserek servis yapabileceğiniz tatlınız hazır.
 11. Üzerine tarçın ya serperek servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir