Kefir Nasıl Yapılır?

Eski zamanlardan günümüze kalmış en değerli süt içeceklerinden biri olan kefir son zamanlarda popülerlik kazanmıştır. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve vücudu hastalıklara karşı koruduğu için günde bir kaç bardak içilebilir. Yoğurda adeta rakip olan kefiri bu denli sağlıklı yapan şey içindeki mayalardır. Fermantasyonla oluşan içeceğin içinde minik minik karnabahar görünümünde mayalar bulunur. Tadı çok güzel olmadığı ve herkes tarafından sevilmediği için marketlerde çeşitli aromalar ile satılır. Marketlerde satılan kefirlerdeki aromaların şeker ve koruyucu madde içerdiğini hatırlatmakta fayda var. Yani sağlık için bir şey yapılıyorsa tam olmalı. Bu denli faydalı olan kefiri evde yapmak da aslında çok kolay. Yoğurt yapımından daha basit olan kefiri yapımının püf noktası sıcak bir ortam ve ılık süt. Tüm mayalı ürünlerde sütü soğuk kullanmamak gerekir ancak burada kefiri tam olarak ılık kullanmak gerekmektedir. O zaman detayları ile bakalım hazırlanışına.

Hazırlanışı

  1. Cam bir şişenin içine iki yemek kaşığı kefir mayasını koyun. Kefir mayası marketlerde kuru olarak satılmaktadır. Isterseniz başka bir kefirin doğal mayasını da kullanabilirsiniz.
  2. Mayanın üzerine oda sıcaklığında yani ılık olan sütü ekleyin.
  3. Cam şişenin ağzını sıkıca kapatıp şişeyi ışık almayan bir yere koyun. Mayalanmanın olacağı ortamın kesinlikle sıcak ve ışıksız olması gerekiyor.
  4. Bir gece bekleteceğiniz kefiri yaz aylarında daha kısa süre bekletebilirsiniz.
  5. Şişeyi açtığınızda üzerinde süt baloncukları oluşmuşsa olmuş demektir. Bu süt baloncuklarını metal olmayan bir süzgeç ile süzün. Unutmadan belirtelim kefire kesinlikle metal kaşık süzgeç vs değdirmemek gerekiyor. Metal içeceğin içindeki faydalı organizmalara zarar veriyor.
  6. Süzdüğünüzde süzgeçte kalanlar kefir mayası oluyor. Yani diğer bir kefir için kendi mayanızı kendiniz hazırlamış oluyorsunuz. Bu mayayı buzdolabında bir hafta kadar tutabilir ve kullanabilirsiniz.
  7. Kefir ve mayasının bir haftadan fazla ömrü olmuyor maalesef. Bu süre yaz aylarında daha kısa bile olabilir. Içeceğin ve mayanın renginin değişmeye başlaması onun bozulduğu anlamına gelir o yüzden rengi değişmeye başladıysa kullanmayın.
  8. Cam şişede duran kefiri içmeden önce her seferinde çalkalayınız. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir