Keşkek Tarifi

Keşkek ege bölgesi yemeği olarak bilinse de ülkemizin her yerinde kendine has bazı özellikleri olacak şekilde yapılan harika bir yemektir. Dünyanın her yerinde sadece keşkek yaparak para kazanılabilecek dükkanlar açılabilir. Ayrıca keşkek, anadoluda daha çok herse olarak bilinir. Herse biraz daha farklı pişirilse de aslında temelde ikisi de aynıdır. Keşkek tarifi, yapıldığı bölgeye göre değişebilir biz bu tarifimizde klasik olanı yaptık. Ayrıca tavuk kullanarak yapılan keşke tarifleri de vardır. Gerçek keşkek ise, orjinal tarifi kuzu eti kullanılarak yapılır. Harika bir kuzu keşkek tarifi hazırlamak istiyorsanız, aşurelik buğdayları bir gece önceden ıslatmalı, nohutları önceden haşlamalı, tüm kuzu etini de kısık ateşte dibini tutturmadan pişirmelisiniz. Yağsız kuzu etimiz hazırsa tarifin detaylarına geçelim hemen.

Keşkek nasıl yapılır?

  1. En önemli nokta olan kuzu etini hazırlama ile işe başlayabilirsiniz. Kuzu etinin hiç bir yerinde yağ kalmasın, güzelce temizleyin sonra bir tencereye alıp haşlayın. Isterseniz düdüklü tencerede haşlayın, size kalmış.
  2. Kuzular haşlanırken siz de soğanlarını doğrayın.
  3. Yemeği pişireceğiniz tencerenin içine tereyağını atın, sonra soğanları da atıp güzelce karıştırın. Soğanlar pembeleşince içine buğdayları ekleyip karıştırın.
  4. Sonra haşlanmış kuzu etini de ekleyip kapağını kapatın. Dört saat kadar altı çok kısık olacak şekilde pişirin. Hem buğdayların hem de kuzunun çok aşırı pişmiş olması gerekir.
  5. Tüm malzemeler piştikten sonra bunları bir tabağa alın. Üzerine etrafına haşlanmış nohut serpiştirin.
  6. 2 yemek kaşığı tereyağını eritip kırmızı biberi yakın. Keşkeğin üzerine gezdirin. Afiyet olsun.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir