Kestane nasıl pişirilir?

 

Kestane pişirmek eskiden çok kolaymış. Dilediğiniz kadar kestaneyi evdeki sobanın üzerine dizerek kebap haline getirebiliyorduk. Ancak evlerde soba kullanımı kalktığından beri kestane pişirmek ayrı bir konı haline geldi. Dışarda tezgahlarda satılan kestanelerin kilosunun ço pahalı olması evde çocukları olan bir aile için kestane yemeyi imkansız hale getiriyor. Pazardan alacağınız kestaneleri evinizde farklı bir kaç yöntem ile rahatlıkla pişirebilirsiniz. O zaman gelelim kestane pişirmenin tüyolarına. Ilk olarak bu ürünün ne kadar güzel pişirildiği kadar hangi türünün alındığı da önemlidir. Aldığınız kestane türüne göre de pişirmeniz gerekir. Mesela kocaman at kestanesi de denilen kestane türü kuru olur. Diğer miniklerine göre çok daha kuru olan bu türü ocakta ya da mangalda pişiremezsiniz. Dışı yanarken içi çiğ kalabilir. Bunu suda haşlayarak pişirmeniz gerekir.

Bir de küçük boy kestane türü vardır. Bunlar daha çok kış aylarının sonlarına doğru çıkar. Diğer türlerine göre daha azdır ve fiyatları da biraz daha yüksektir. Şeker kestane olarak da adlandırılan bu ürün çok lezzetli ve tatlıdır. Bunu da suda haşlamak doğru bir pişirme yöntemi olmaz. Izgarada ya da fırında çok leziz olacak şekilde pişirebilirsiniz. Minik oldukları için dışının kızarıp içinin çiğ kalması gibi bir durum oluşmaz. Bu temel bilgilerin ardından gelelim bir kestanenin pişirilme adımlarına.

Kestane nasıl yapılır?

  1. En başta aldığınız kestaneleri güzelce yıkayınız. Eğer dışı çamurlu vs olanları varsa hepsini temizleyeniniz.
  2. Temizlediğiniz kestaneleri tek tek ortalalarından sağlam bir bıçak yardımı ile yarınız. Bu işlem kestanelerin hava almasını ve pişerken içinde biriken basınçtan dolayı patlamasını engeller. Aynı zamanda piştikten sonra kolay soyulmasını da sağlar.
  3. Kestaneleri tek tek kestikten sonra tepsiye yerleştirebilirsiniz.
  4. Orta ve küçük boy kestaneleri fırında pişirebilirsiniz. Aynı yöntemle ocakta bir tavada da pişirebilirsiniz. En güzel pişirme yöntemlerinden olan mangalı da kullanabilirsiniz tabi.
  5. Büyük kestaneleri de miktarına göre kaynar suda haşlayarak pişirebilirsiniz.
  6. Hangi yöntemle pişirirseniz pişirin unutulmaması gereken en önemli nokta soyma zamanıdır. Kestaneleri piştikten sonra sıcakken hemen soydunuz soydunuz yoksa soğuduğunda tam bir kriz yaşayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir