Kinoa Salatası Tarifi

Kinoa, içerdiği protein bakımından baklagiller içerisinde en zengin ve besleyici gıdadır. Özellike et yiyemeyenler, vejeteryanlar, veganlar ve çocuklar için müthiş bir besin kaynağıdır. Tek başına pişirildiğinde çok harika bir tadı olmasa da salatası yapıldığında, zeytinyağı gibi soya sosu gibi soslarla birleştiğinde mükemmel bir lezzet haline gelir. Kinoanın tek başına salatası yapılabilir ancak içerisine biber gibi salatalık gibi domates gibi sebzeler girdiğinde mükemmel bir tat oluyor. Kinoa, tıpkı diğer baklagiller gibi haşlanarak pişiriliyor. Ancak bunu bir gece önceden ıslatmaya gerek yok aksine diğer baklagillere göre çok daha hızlı pişiyor. Kinoa pişirirken dikkat edilmesi gereken bir kaç şey var, kinoa az su ile önce altı açıkken pişiriken kaynamaya başlayınca iyice altı kısılıp demlenen bir malzemedir. Pişirirken buna özellikle dikkat edilmesi gerekir.

Kinoa salatası nasıl yapılır?

  1. Kinao pişirmede tıpkı pirinç gibi bire iki kuralı vardır. Yani bir ölçek kinoa için tencereye iki ölçek su koyarsınız. Ne kadar istiyorsanız o kadar miktar kinoayı teflon bir tencereye koyun. Üzeirne de suyunu ekleyip ocağın altı açık bir şekilde kaynatmaya başlayın.
  2. Kinoa kaynamaya başladığında hemen ocağın altını iyice kısıp beş dakika daha kaynatın. Sonrasında tüm suyunu çekmiş olması gerekiyor.
  3. Kinoalar soğurken siz biberleri ve domatesleri yıkayın. Biberlerin çekirdeklerini çıkarıp hepsini çok küçük olmayacak şekilde jülyen olarak doğrayın.
  4. Domatesleri ortadan ikiye ve dörde kesin.
  5. Tüm sebzeleri geniş bir salata kasasesine koyun.
  6. Kinoayı bazıları sıcak bazıları soğuk sever siz hangi tarzda seviyorsanız ona göre salata kasesine ilave edin.
  7. Zeytinyağı içerisine eklediğiniz tüm baharatlar ve soya sosunu karıştırın.
  8. Sonra bu sosu kinoaların üzerine döküp tüm salatayı iyice karıştırın.
  9. Sonrasında servis yapabilirsiniz afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir