Kırmızı Biber Dolması Tarifi

Kırmızı biber dolması tarifi, dolma tarifleri içerisinde belki en kolay ama aynı zamanda en lezzetlisi olabilir. Içini hazırlması kolay dışını hazırlaması kolay. Yaz aylarında pazarda markette her yerde kolayca bulunan bu kırmızı biberin bu tarz dışında direk kullanıldığı bir yemek tarifi daha yoktur. Kırmızı biber severler için özellikle hazırlanan dolma tarifinde biberlerin en büyüklerini en etlilerini kullanıyoruz. Harika bir kırmızı biber dolması tarifi hazırlamanın püf noktası ise dolmanın içini önceden pişirmek. Dolmaları doldurmadan önce içini salça ile kavurmak hem yemeği daha leziz yapıyor hem de pirinçlerin çiğ kalmasını engelliyor. En güzel biberleri seçtik ve ayıkladıysak başlayalım hazırlamaya.

Kırmızı biber dolması nasıl yapılır?

  1. Kırmızı biberlerin kafalarını koparın içlerini çıkarın. Bu işlemi yapmadan önce biberleri güzelce yıkayın.
  2. Bir tavaya sıvıyağı koyun.
  3. Soğanları rendeleyin ve yağa atın. Kavurun.
  4. Üzerine salçayı ekleyip kavurun.
  5. Kıymayı da ekleyip pişirin.
  6. Bulguru ve pirinçleri en son ekleyip iyice kavurun. Burada azıcık su ekleyebilirsiniz.
  7. Iç piştikten sonra soğumaya bırakın.
  8. Sonra biberleri alın ve hepsini hazırladığınız iç ile doldurmaya başlayın. Pirinçler şişeceği için biberleri ağzına kadar doldurmayın pişme payı bırakın.
  9. Domatesleri kesip kesip biberlerin ağzına kapatın. Içi şişerse bile böylece dışarı çıkmaz.
  10. Dolma tenceresine biberleri dizin. Yarısına gelecek kadar su doldurun. Sonra kısık ateşte pişirin. Piştikten sonra yoğurtla servis yapın. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir