Kış Geldi, Pırasa Yemeği Tarifi

Kış geldi mi yemek tariflerimiz de değişir. Kış sebzelerini içine alana daha ağır biraz daha detaylı ve uğraştıran yemek tarifleri ortaya çıkar. Bildiğiniz gibi yemek tarifleri tamamen zaman odaklıdır. Yazın insanın canı çok bir şey yemek istemez, kızartmalar ağır gelir soğuk ferahlatıcı şeyler yemek ister. Kışın ise en ağır kızartmalar yenebilir hale gelir. Çeşit çeşit soslar, acı biberler, etler kavurmalar sebzeler. Kışın geldiğini bize gösteren temel sebzelerden bir tanesi de pırasadır. Çocuklar tarafından çok sevilmese de vitamin ve mineral açısından inanılmaz zengin olan pırasa yemeğini pişirmesi de çok kolaydır. Harika bir pırasa yemeği tarifi hazırlamanın püf noktası ise pirinçleri çok pişirmemek ve yemeği yaparken içine bir adet küp şeker atmak. Bakın ne kadar lezzetli olacak.

Pırasa yemeği nasıl yapılır?

  1. Öncelikle pıralasaları ayıklayın. Baş kısımlarını kesin dışındaki kötü kabukları alın, sonra bunları yuvarlak yuvarlak doğrayın.
  2. Pırasaları doğradıktan sonra havuçları soyun, yıkayın ve aynı şekilde doğrayın.
  3. Pırasa zaten bir soğan çeşidi olduğu için yemekte çok az soğan kullanıyoruz. Kuru soğanı soyun yıkayın ve yemeklik doğrayın.
  4. Tencereye zeytinyağını koyun soğanları atıp kavurmaya başlayın. Bu sırada sarımsakları da doğrayıp içine atın.
  5. Soğanlar tam kavrulunca salçaları ekleyip biraz kavurun.
  6. Salçanın kokusu gitsin. Sonra içine pırasaları, havuçları atıp kavurmaya başlayın.pırasaları kavururken içine kesme şekeri de atın.
  7. Pırasalar iyice kavrulsun sürekli karıştırın. Sonra içine baharatlarını ve tuzunu ekleyin.
  8. En son sıcak suyunu da koyduktan sonra kısık ateşte pişirmeye başlayın. Pirinçleri pişerken atabilirsiniz.
  9. Yarım saat kırk beş dakika içinde pişmiş olur. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir