Kıymalı Karnabahar Yemeği Tarifi

Etsiz yemek asla yiyemem diyenler için leziz kıymalı karnabahar yemeği tarifi ile karşınızdayız. Bu tarifimizi biz kıyma ile yaptık siz isterseniz aynı şekilde kıyma yerine tavuk ya da kuşbaşı et de kullanabilirsiniz. Burada lezzet tüyolarından bahsetmek gerekirse öncelikle karnabaharların o kokusunun gitmesi için bitkileri biraz haşlamanız gerekiyor. Aksi taktirde karında şişkinlik ve gaz da yapabiliyor. Ayrıca hızlı pişmesini istiyorsanız ocaktan inmeye yakın yani piştikten sonra tuz ve baharatlarını katmanızı tavsiye ederiz. En iyi karnabahar pişirme yöntemleri hakkında verdiğimiz bilgilerden sonra gelelim hazırlanışına.

Karnabahar yemeği nasıl yapılır?

  1. Karnabaharları dış yapraklarından ayırın, köklerini kesin. Çiçeklerini orta boy parçalar haline getirin.
  2. Sıcak suda biraz yumuşayıp kokusu gidene kadar haşlayın. Ardından süzün ve kuru bir yere alın.
  3. Bu arada iç harcını hazırlayabilirsiniz. Bir tencereye iki yağı da karıştırarak koyun. Burada isterseniz önce soğanları kavurup üzerine kıymayı ekleyebilirsiniz. Isterseniz de önce kıymayı pişirip ardından soğanlarını ekleyebilirsiniz. Hangisini yaparsanız yapın etler önce suyunu bırakacaktır. Ardından da suyunu çekecektir. Suyunu çektikten sonra hazır demektir.
  4. Üzerine eklemediyseniz soğanları koyun. Eklediyseniz kırmızı biberi, domates ve salçayı ekleyip karıştırın.
  5. Üzerine su ve baharat ilave edip karıştırın.
  6. Bu karışımın içerisine haşlanmış süzülmüş karnabaharları ekleyin. Biraz su ekleyin.
  7. Karnahabarlar pişene kadar kapağı kapalı olarak kaynatın. Tam ocaktan indirmeden önce tuzunu ekleyin. Sıcak sıcak servis yapın afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir