Kıymalı Spagetti Tarifi

Kıymalı spagetti tarifini biraz daha süslediklerinde bolonez soslu spagetti oluyor. Yani aslında bizim şu anda vermekte olduğumuz tariften çok da farklı değil. Asrın gelmiş geçmiş en güzel tatlarından biri olan bu harika makarna tarifinde mutlaka hem domates hem biber salçası kullanın. Bazı markaların ev yapımı biber salçalarını her yerde bulmak mümkün, onlardan alın onlardan kullanın. Gelelim harika bir kıymalı spagetti tarifinin sırrı neymiş? Genel olarak makarna pişirirken dikkat edilmesi gereken konu makarna suyuna bir miktar zeytinyağı eklemek, makarnaları çok pişirmemek ve piştikleri gibi sıcak sudan çıkarıp hemen azıcık soğuk sudan geçirmek. Evet en önemli bilgiler bunlar, önemli notlar alındıysa şimdi başlayalım spagettimizi yapmaya.

Kıymalı spagetti nasıl yapılır?

 1. Makarna suyunu bolca koyun. Içine birazcık zeytinyağını da ekleyip kaynatmaya başlayın. Su kaynamaya başlayınca spagetti makarnaları kırmadan tek parça olarak suya atın. Üzerine de tuzunu ekleyin ama tencerenin kapağını kesinlikle kapatmayın.
 2. Makarna kaynarken sosunu hazırlayabilirsiniz.
 3. Kuru soğanı ve sarımsağı rendenin en küçük tarafı ile rendeleyin.
 4. Tavaya zeytinyağını koyun, üzerine rendelenmiş soğan ve sarımsağı ekleyin.
 5. Bunları hafif pembeleştirin.
 6. Soğanlar pembeleşince üzerine kıymayı ekleyin. Kıymanın suyunu bırakmasını ve çekmesini bekleyin. Sonrasında pişmiş olacaktır.
 7. Kıyma nerdeyse tamamen pişmiş durumdayken üzerine salçaları ekleyip karıştırın.
 8. Salçaların kokusu gidene kadar kavurun.
 9. Bu arada makarna da pişmiştir. Sudan çıkarın süzün ve soğuk sudan hızlıca geçirin
 10. Isterseniz sosun hepsini makarna tenceresine döküp tüm makarnayı karıştırın. Isterseniz tabaklara porsiyon porsiyon koyup üzerlerine kıymalı sosu ilave edin, nasıl isterseniz.
 11. Sıcak sıcak servis yapın, afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir